Różne

Lusterka motocyklowe a prawo. Kompendium wiedzy, dzięki któremu unikniesz mandatu podczas kontroli


Bezpieczeństwo, komfort i przyjemność z jazdy — oto najważniejsze wartości, którymi kierują się motocykliści, zasiadając za kierownicą swojego jednośladu. Lusterka motocyklowe pozytywnie wpływają na każdy z tych trzech aspektów jazdy na motocyklu. To dzięki nim kierowca może kontrolować sytuację na drodze za pojazdem, co pozwala na sprawne wykonywanie manewrów w ruchu drogowym. W tym materiale weźmiemy na tapet najważniejsze kwestie dotyczące lusterek motocyklowych — ich homologację oraz oznaczenia Międzynarodowego Znaku Homologacji.

Lusterka motocyklowe — warunki homologacji drogowej

Jako motocyklista na pewno wiesz, że każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi posiadać homologację drogową. Jeśli motocykl fabrycznie nie spełnia jej wymogów lub przeprowadzone w nim modyfikacje były na tyle poważne, że został złamany choćby jeden zapis z prawa o ruchu drogowym dot. homologacji, kierowca musi liczyć się z mandatem podczas kontroli policji lub negatywnym przeglądem okresowym na Stacji Kontroli Pojazdów. Tyczy się to również lusterek motocyklowych, które — tak jak każdy inny element jednośladu — również muszą spełniać warunki homologacji drogowej w kraju użytkowania. Poniżej przedstawiamy 3 wymogi, o których musisz pamiętać zarówno podczas zakupu nowego lusterka do motoru, jak i w trakcie wprowadzania zmian w motocyklu.

  • Stan techniczny — lusterko motocyklowe nie może posiadać uszkodzeń (zarówno sama powierzchnia lustra, jak i mocowanie) i zabrudzeń, szczególnie takich, które wpływałyby negatywnie na widoczność kierowcy. Jeśli twoje lusterka mają jakikolwiek mankament (np. po wywrotce lub wynikający z wyeksploatowania), koniecznie wymień je jak najszybciej na nowy model.
  • Lokalizacja lusterek — zarówno szerokość, jak i wysokość montażu lusterek motocyklowych została przewidziana w homologacji, jednak na próżno oczekiwać od ustawodawcy konkretnych danych. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że montując akcesoryjne produkty (np. lusterka motocyklowe do kierownicy lub lusterka motocyklowe z kierunkowskazami) trzeba zapewnić sobie dobrą widoczność podczas jazdy. Doskonała widoczność jest ważna z dwóch powodów — będziesz mógł szybko ocenić sytuację za motocyklem oraz unikniesz nieprzyjemności podczas kontroli lub przeglądu.
  • Lusterka motocyklowe z kierunkowskazami — jeśli zdecydowałeś się zamontować akcesoryjne lusterka z kierunkowskazami, musisz pamiętać, że zgodnie z homologacją ich miejsce montażu musi spełniać wymogi zarówno lusterek, jak i kierunkowskazów. Najbezpieczniej będzie zamontować je, korzystając z oryginalnych gniazd montażowych lub na końcach kierownicy — dzięki temu widoczność kierunkowskazów i lusterek będzie nienaganna.

Lusterko motocyklowe — jak rozszyfrować oznaczenia?

Niewielu motocyklistów kupując lusterka, zwraca uwagę na oznaczenia znajdujące się na powierzchni luster. O ile kupując je u sprawdzonego sprzedawcy, nic ci nie zagraża, o tyle decydując się na zakup w miejscu o wątpliwej reputacji, narażasz się na popełnienie dużego błędu, który w przyszłości może cię sporo kosztować. Poniżej przedstawiamy schemat oznaczeń lusterek motocyklowych, dzięki któremu będziesz w stanie sprawdzić, czy podany numer jest faktycznie oznaczeniem Międzynarodowego Znaku Homologacji.

  • 1 segment — litera “E” w okręgu i znajdujący się po niej numer to kod państwa, które udziela homologacji drogowej.
  • 2 segment — numer homologacji.
  • 3 segment — cyfra rzymska od I do VII określająca klasę lusterka do motoru.

Jako że poruszanie się po drogach publicznych pojazdem wyposażonym w niehomologowane lusterka jest niezgodne z prawem i może skutkować karą, zalecamy — w razie jakichkolwiek wątpliwości — skontaktować się ze sprzedawcą i poprosić o stosowne informacje.

Lusterka motocyklowe znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

Seryjne i akcesoryjne lusterka motocyklowe (m.in. lusterka z kierunkowskazami i lusterka do kierownicy) znajdziesz w I’M Inter Motors — największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce — i na imready.eu. Duży wybór lusterek do wszystkich klas motocykli, szereg korzyści zakupowych (m.in. darmowa dostawa, darmowy zwrot i bezpieczne płatności online) i fachowe doradztwo to dopiero początek korzyści, na jakie możesz liczyć w tych miejscach. Odwiedź jeden z 35 sklepów stacjonarnych I’M Inter Motors lub wejdź na imready.eu i wybierz najlepsze lusterka do swojej maszyny.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
80 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *