Zdrowie

Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy i leczenie


Łysienie androgenowe w podobnym stopniu dotyka mężczyzn i kobiety, jednak u mężczyzn choroba ta ma ostrzejszy przebieg i znacznie częściej doprowadza do utraty wszystkich włosów. Jakie są przyczyny łysienia androgenowego? Jak objawia się ono u kobiet, a jak u mężczyzn i jak leczyć łysienie androgenowe?

Przyczyny łysienia androgenowego

Podłożem łysienia androgenowego jest zaburzenie gospodarki hormonalnej. Zbyt duża ilość androgenów, szczególnie testosteronu, sprawia, że tracimy w nadmiarze włosy, a w ich miejsce nie wyrastają nowe lub odrastają znacznie wolniej. Tak naprawdę za nadmierne wypadanie włosów odpowiada aktywniejszy od testosteronu metabolit dihydroepitestosteron (DHT), który powstaje w wyniku działania enzymu 5α-reduktaza. Co ciekawe, zarówno działanie testosteronu, jak i DHT różni się w zależności od strefy na głowie – na części czołowo-skroniowej oraz na czubku głowy androgeny mają negatywny wpływ na mieszki włosowe, z kolei na bocznych częściach głowy i z tyłu androgeny, w tym testosteron wspiera porost włosów.

Objawy łysienia androgenowego u kobiet i u mężczyzn

Nadmiar testosteronu stwierdza się u mężczyzn i u kobiet, jednak u mężczyzn nadmiar tego hormonu najczęściej bywa dużo większy, dlatego to mężczyźni znacznie częściej łysieją całkowicie lub w większym stopniu. Również sposób utraty włosów przy łysieniu androgenowych różni się u kobiet i u mężczyzn. Kobiety najczęściej obserwują przerzedzanie się włosów w obrębie przedziałka, podczas gdy mężczyźni w pierwszej kolejności tracą włosy z części czołowo-skroniowej, a później włosy zaczynają wypadać z czubka głowy. W efekcie obserwujemy u mężczyzn charakterystyczną fryzurę po bokach i z tyłu głowy.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Z pierwszymi oznakami łysienia należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który przeprowadzi badania, na podstawie których postawi diagnozę. W tym celu wykonuje się trochoskopię lub trichogram lub oba badania, a także zleca badania hormonalne. U kobiet leczenie opiera się przede wszystkim na podawaniu hormonów, które pozwolą ustabilizować gospodarkę hormonalną. Mężczyznom może być podawany lek z mynoksidilem – jest to substancja stosowana w lekach na nadciśnienie, której stosowanie punktowe pozwala poszerzyć naczynia krwionośne na głowie, a dzięki lepszemu ukrwieniu skóry głowy, więcej włosów odrasta. Niestety ta kuracja działa tylko wówczas, gdy podawany jest lek – w przypadku przerwania terapii proces wypadania włosów się wznawia.

Leczenie hormonalne lub lekiem z mynoksidilem jest możliwe tylko, jeśli mieszki włosowe nie uległy całkowitej degradacji. Jeśli doszło do ich zniszczenia, jedynym ratunkiem jest przeszczep włosów. Dzięki innowacyjnym metodzie inteligentnego przeszczepu włosów zabieg ten przynosi jeszcze lepsze efekty. Metoda z wykorzystaniem sztucznej inteligencji opiera się na precyzyjności robota, jakim dysponuje Klinika Artas Clinic, dzięki czemu podczas zabiegu udaje się przeszczepić więcej włosów, niszcząc jednocześnie mniej zdrowych mieszków włosowych.

W przypadku zaobserwowania wzmożonego wypadania włosów warto udać się na konsultację z lekarzem dermatologiem. Przyczyną może być niewłaściwa pielęgnacja lub niedobory witamin i żelaza, jednak może się okazać, że przyczyną jest androgenowe łysienie, a w takiej sytuacji szybko rozpoczęte leczenie może cofnąć skutki dolegliwości.
Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Artas Clinic

comments icon1 komentarz
1 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy i leczenie

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *