Zdrowie

Na wznak, na boku czy w pozycji embrionalnej – jaka jest najlepsza pozycja do spania?


kobieta, sen

W ciągu nocy zmieniamy pozycję kilka, a nawet kilkanaście razy. Od tego, w jakiej pozycji prześpimy większą część nocy, zależy nasze samopoczucie w ciągu dnia. Dlatego warto zasypiać w jednej z rekomendowanych przez lekarzy pozycji, by po nocy czuć się jak najbardziej wypoczętym. Dowiedz się, jaka jest najlepsza pozycja do spania i zmień swoje nawyki już teraz.

Skutki spania w nieodpowiedniej pozycji

Temat wielu osobom wydaje się błahy, jednak nie należy go lekceważyć. Nieodpowiednia pozycja w trakcie snu może być przyczyną bólem głowy, bólem kręgosłupa zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym, bólem bioder, zgagą i oczywiście złym samopoczuciem. Dodatkowo niewłaściwa pozycja może przyczyniać się do powstawania zmarszczek na twarzy, dekolcie czy do utraty jędrności skóry na biuście. Dość poważną konsekwencją może być również niedotlenie organizmu.

Jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Podczas snu odpoczywa cały nasz organizm, również kręgosłup, kości, mięśnie i narządy wewnętrzne – wątroba, żołądek, nerki. Układając się prawidłowo do snu, pozwalamy odpocząć naszemu ciału, byśmy po nocy wstali wypoczęci. Najlepsze pozycje do snu pozwalają więc z łatwością oddychać, nie obciążają kręgosłupa i niwelują ryzyko uciskania wątroby czy żołądka:

  • na wznak z rękoma wzdłuż ciała
  • na rozgwiazdę – na wznak z rękoma podniesionymi do kąta prostego
  • na boku z prostymi nogami

Pamiętajmy, że prawidłową pozycję zapewnia nam również odpowiednio dobrany materac do spania, który daje kręgosłupowi właściwe podparcie. Ponadto należy zwrócić uwagę na odpowiednie podparcie głowy, które nie powinno być ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie. Jeśli narzekamy na bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, zwykłą poduszkę powinniśmy zamienić na poduszkę ortopedyczną.

W jakiej pozycji nie spać? Najgorsze pozycje do spania

Wśród pozycji do spania należy wymienić również takie, których w sposób szczególny powinniśmy unikać. Z całą pewnością nie powinniśmy zasypiać na brzuchu – w tej pozycji najciężej nam się oddycha, a większość narządów wewnętrznych jest obciążona. Pozycja na brzuchu jest bardzo niekorzystna również dla naszego kręgosłupa – zarówno na odcinku szyjnym, jak i lędźwiowym. Ponadto panie śpiące na brzuchu mogą obserwować utratę jędrności skóry na biuście.

Nienajlepszą pozycją do zasypiania jest również pozycja embrionalna – nasz kręgosłup i nasze biodra nie mają w tej pozycji odpowiedniego podparcia. Osoby z problemami żołądkowymi lub chorą wątrobą nie powinny również zasypiać na boku z wyprostowanymi nogami, uwzględniając stronę, po której znajduje się wątroba lub żołądek. Jeśli cierpimy na bóle żołądka i niestrawności, nie powinniśmy zasypiać na lewym boku, zaś osoby z chorą wątrobą powinny unikać zasypiania na prawym boku. Nie zaleca się również zasypiania na wznak z rękoma złożonymi na klatce piersiowej – ręce o nią oparte utrudniają oddychanie podczas snu.

Zasypiając we właściwej pozycji, zapewniamy sobie lepszy sen, mniej przebudzeni w nocy i zdecydowanie lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Pamiętajmy również, by przed snem przewietrzyć sypialnię i by utrzymywać w niej optymalną, nie za wysoką temperaturę.

Artykuł powstał przy współpracy z polskim producentem materacy Alvare.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
94 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *