Biznes

Największa sieć bitomatów w Polsce


Niedawno w Polsce wystartowała nowa sieć Bitomatów – ATM Egera – która od startu deklaruje, że udostępnia użytkownikom największą ilość bitomatów w tej części Europy – 3200 urządzeń. Czym jest bitomat i czy podawana przez producenta ilość jest prawdziwa? Na pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest bitomat?

Bitomaty są z nami na polskim rynku od niemal 10 lat. Pierwsze urządzenie stanęło we Wrocławiu, w 2014 roku. Bitomaty wymieniają środki pomiędzy złotówkami, a kryptowalutami, na co wskazuje sama nazwa, łącząca w sobie bitcoin i bankomat.

Nie tylko nazwa zawiera bankomat, niektóre bitomaty są bankomatami – tymi samymi, które wypłacają gotówkę z kont bankowych!

Urządzenia występują na polskich ulicach w dwóch rodzajach: jednostronnym i dwustronnym. Te pierwsze (jednostronne) umożliwiają jedynie wypłatę środków pochodzących ze sprzedaży bitcoina lub kryptowalut.

Te drugie (dwustronne), dostarczają użytkownikom możliwość sprzedaży oraz zakupu kryptowlaut – a wszystko za pomocą gotówki, a w przypadku zakupu – także przy użyciu karty bankowej.

Pośród obsługiwanych przez bitomaty kryptowalut, nie znajduje się tylko bitcoin, ale coraz częściej również Ethereum, Litecoin, Dogecoin czy nawet Shiba Inu.

Ile kosztuje wymiana w bitomacie?

Bitomaty nie są najtańszym sposobem na wymianę kryptowalut na złotówki, ale większość użytkowników nie korzysta z nich ze względu na prowizję, tylko przez anonimowość jaką gwarantują.

Operatorzy urządzeń nie wymagają weryfikacji tożsamości, a cała wymiana odbywa się z wykorzystaniem jedynie podstawowych danych, takich jak numer telefonu, imię i nazwisko.

Jaka jest cena takiej anonimowej wymiany?

Prowizje u operatorów wahają się od 4% do 7%, ale każdy operator dodaje do wypłaty stałą kwotę, która pokrywa koszt wypłaty gotówki. Stawka waha się zazwyczaj w przedziale 10 – 15 PLN.

Gdzie znajdę bitomat?

Dostawca ATM Egera deklaruje, że jego bitomaty znajdują się w każdym powiecie, zasób 3200 urządzeń sprawia, że jest to bardzo prawdopodobne. Postanowiliśmy sprawdzić, ile urządzeń znajduje się w większych miastach, w których dotychczas można było znaleźć zwykłe bitomaty innych operatorów.

W przypadku Poznania, Egera udostępnia 72 urządzenia, we Wrocławiu już 104 bitomaty, a w Warszawie aż 306!

Bitomaty Egery znajdują się również w mniejszych miejscowościach, Strzelcach Krajeńskich, Drezdenku, Czarnkowie, Chodzieży czy Janowcu.

Nowa fala bitomatów

Egera to zupełnie świeża fala bitomatów, chociaż patrząc przez pryzmat wielkości, bliżej jej do tsunami, niż do zwykłej bałtyckiej fali. 3200 bitomatów na terenie całej Polski robi wrażenie, a warto zaznaczyć, że to dopiero początek tej usługi.

Operator nadal pracuje nad wprowadzeniem możliwości obrotu innymi kryptowalutami za pośrednictwem bitomatów, oraz nad dodaniem opcji kupna. Obecnie wszystkie urządzenia są jednostronne, co oznacza, że umożliwiają jedynie sprzedaż bitcoina.

Zachowaj bezpieczeństwo!

Wielu nowych użytkowników jest żywo zainteresowanych kryptowalutami, nic dziwnego – są szalenie fascynujące i kuszą ogromnymi wzrostami. Warto jednak pamiętać, że kryptowaluty tak samo, jak szybko rosną – tak samo szybko spadają!

Przed inwestycją w kryptowaluty wykonaj staranny research, dzięki któremu zminimalizujesz ryzyko straty.

Zdjęcie: https://unsplash.com/

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
71 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *