Dzieci

Nauka języka obcego w przedszkolu – dlaczego warto przedszkolaków uczyć angielskiego?


O tym, że znajomość języków obcych znacznie ułatwia start w dorosłym życiu, wiemy wszyscy. Już nie tylko angielski, ale także drugi język obcy przydatny jest w zdobyciu dobrze płatnej pracy. Dlatego obecnie dzieci uczą się języków obcych od najmłodszych lat. Dowiedz się, dlaczego nauka języka obcego w przedszkolu jest dobrą inwestycją w rozwój dziecka!

Nauka języka obcego w przedszkolu a nauka języka ojczystego

Wielokrotnie powtarzane badania dowodzą, że nauka języka obcego jest najefektywniejsza u dzieci w wieku do lat 7. Najmłodsze dzieci szybciej uczą się angielskiego i innych języków obcych dzięki temu, że nadal uczą się języka ojczystego. Dawniej uważano, że nauka języka obcego w przedszkolu może więc utrudniać naukę języka polskiego. Badania wykazały jednak, że maluch, który w dalszym ciągu poznaje rodzimy język, szybciej przyswaja język obcy i nie ma to negatywnego wpływu na naukę języka polskiego, a wręcz ją ułatwia.

Dlaczego nauka języka obcego w przedszkolu jest tak efektywna?

U przedszkolaków w dalszym ciągu kształtuje się aparat mowy, dzięki czemu przyswajanie i powtarzanie obcych dźwięków przychodzi maluchom znacznie swobodniej niż starszym dzieciom i osobom dorosłym. Ponadto maluchy nie wstydzą się mówić z błędami – nie występuje więc u nich blokada mówienia, która stanowi jedną z największych trudności w nauce języka obcego u osób starszych.

Jak powinna przebiegać nauka języków obcych w przedszkolu?

Aby nauka języków obcych w przedszkolu była efektywna, nauczyciel powinien znać metodykę nauczania najmłodszych dzieci. Lekcje powinny być krótkie i odbywać się w formie zabawy. Śpiewanie piosenek, malowanie, układanie obrazków czy teatrzyki to najpopularniejsze, choć nie jedyne, sposoby na poznawanie nowych słówek. Warto również puszczać dzieciom piosenki po angielsku w domu i od czasu do czasu powtarzać pojedyncze słówka poza lekcjami. Przedszkolaki mogą mieć problemy z powtarzaniem słówek w języku obcym, tym bardziej z wyrażaniem swoich myśli, jednak bardzo szybko zaczynają rozumieć kontekst wypowiedzi, a nawet całe zdania. To znacznie ułatwia i przyspiesza naukę w szkole.

Dowodem na to, że nauka języków obcych w przedszkolu naprawdę ma sens, są postępy, jakimi mogą pochwalić się dzieci uczęszczające do przedszkoli językowych. Wiele z nich w zerówce rozumie, co się do nich mówi w języku obcym, dzięki czemu dalsza nauka sprawia większą przyjemność.

Artykuł powstał we współpracy z Karuzella Kids Centrum Edukacji i Zabawy

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.