Różne

NDT-Bobath – metoda rehabilitacji osób po udarze


Metody rehabilitacji

Metoda NDT-Bobath z początku służyła rehabilitantom, których podopiecznymi były niemowlęta i małe dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym. Z czasem, gdy koncepcja zaczęła się rozwijać, zauważono w niej nowy potencjał – NDT-Bobath to metoda, którą z powodzeniem można wykorzystać w rehabilitacji osób dorosłych. Najczęściej stosuje się ją u pacjentów po udarze mózgu. Na jakich założeniach opiera się metoda NDT-Bobath i jakie korzyści płyną z jej stosowania?

Czym jest metoda NDT-Bobath?

Podstawą do opracowania tej metody było stwierdzenie, że naturalny rozwój motoryki dużej i motoryki małej dziecka jest zdeterminowany. Z jednej strony jest więc on zagrożony powstawaniem patologicznych wzorców zachowań, z drugiej zaś nieprawidłowe wzorce można wyeliminować poprzez mięśniowo-nerwowe torowanie prawidłowych odruchów dziecka lub osoby dorosłej.

Terapia metodą NDT-Bobath polega na aktywnym korygowaniu patologicznych wzorców ruchowych. Fizjoterapeuta ćwiczy całe ciało pacjenta, a nie tylko poszczególne partie ciała. NDT-Bobath jest metodą holistyczną – terapia opiera się nie tylko na zajęciach ze specjalistą, ale także na świadomym wykonywaniu codziennych czynności. Dzięki nieustannej pracy prawidłowe ruchy stają się dla organizmu pacjenta czymś naturalnym, a mózg wysyła właściwe sygnały do mięśni – tłumaczy specjalista Akademii Ruchu w Warszawie

Profilaktyka udarów mózgu i leczenie osób z chorobami CUN

Prowadzone w Polsce statystyki są bezlitosne – w ciągu roku aż 80 tysięcy osób doznaje udaru mózgu, w wyniku których aż 30 tysięcy osób umiera. Pozostałe 50 tysięcy osób, które przeżyły udar mózgu potrzebuje specjalistycznej opieki. Właściwa opieka i rehabilitacja pozwala osobom po udarze nie tylko na samodzielne funkcjonowanie, ale nawet na powrót do pracy. Z punktu widzenia stanu zdrowia pacjentów poudarowych, ale także stanu gospodarki naszego kraju, powinniśmy robić wszystko, by opieka medyczna była na jak najwyższym poziomie.

Ogromne znaczenie ma także profilaktyka udarów i innych chorób centralnego układu nerwowego. Głównymi przyczynami chorób CUN, w tym udarów mózgu, jest nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu oraz palenie tytoniu. Profilaktyka udarów powinna więc opierać się głównie o leczenie nadciśnienia i kontrolowanie poziomu cholesterolu – w utrzymaniu zdrowia pomaga zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Stosując się do zaleceń WHO, minimalizujemy ryzyko nie tylko chorób CUN, ale także zawału serca czy nowotworów.

Rehabilitacja osób po udarze mózgu metodą NDT-Bobath

Rehabilitacja metodą NDT-Bobath wymaga kompleksowego podejścia zarówno personelu szpitalnego, fizjoterapeuty oraz rodziny i bliskich, którzy opiekują się pacjentem po udarze. Ważne, by metodę tę zacząć praktykować od pierwszych dni pobytu w szpitalu. W pierwszych dniach i tygodniach po udarze wypracowują się patologiczne odruchy – jeśli zapobiegniemy ich kształtowaniu, rehabilitacja przebiegnie sprawniej, a jej efekty będą jeszcze lepsze – według specjalisty od metody NDT-Bobath z Akademii Ruchu w Warszawie należy więc zadbać również o właściwą organizację sali, w której leży pacjent. Łóżko powinno być ustawione tak, by zdrowa strona ciała nie przejęła wszystkich zadań. Niewłaściwe odruchy u osób po udarze prowadzą nie tylko do kształtowania patologicznych odruchów, ale także do przemieszczenia się sparaliżowanego barku, co skutkuje bardzo silnym bólem. U pacjentów poudarowych często możemy także obserwować wzmożoną aktywność mięśni – hipertonus objawia się twardym, bardzo spiętym mięśniem., a długotrwałe spięcie mięśnia powoduje dyskomfort i silny ból. Rehabilitacja metodą NDT-Bobath zapobiega powstawaniu obu tych dolegliwości.

Choć metoda NDT-Bobath najczęściej stosowana jest u dzieci, specjaliści zachęcają ją do wykorzystywania w rehabilitacji osób dorosłych. Wysoka skuteczność tej metody jest najważniejszym jej atutem, nie bez znaczenia jest także szybsze jej działanie, co dodatkowo mobilizuje pacjentów do przestrzegania wskazań fizjoterapeuty.

Artykuł powstał przy współpracy z Akademią Ruchu w Warszawie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
117 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *