Biznes

Czy warto kupić mieszkanie przez biuro nieruchomości?


Rynek nieruchomości w Polsce rozrasta się niezwykle szybko. Zainteresowanie zarówno nowymi, jak i mieszkaniami z rynku wtórnego rośnie. Wśród największych graczy na rynku wyróżnić można biura pośrednictwa nieruchomości, których usługi dotyczą zarówno kupna/sprzedaży, jak i wynajmu mieszkań. Zastanawiasz się, czy warto kupić mieszkanie przez biuro nieruchomości? Dowiedz się, jakie zadania realizuje agent nieruchomości.

Biuro nieruchomości pomaga znaleźć wymarzone mieszkanie

Do biura nieruchomości warto zwrócić się szczególnie wtedy, gdy mamy sprecyzowane oczekiwania względem nowego mieszkania. Konkretna lokalizacja, metraż, układ pomieszczeń, balkon, piętro, rodzaj zabudowy i oczywiście cena to wymagania, które określamy przed rozpoczęciem poszukiwań. Może się okazać, że znalezienie odpowiedniego M wcale nie jest takie łatwe, a przeglądanie ofert zajmuje bardzo dużo czasu. Usługi biur nieruchomości skierowane są między innymi do klientów z dużymi wymaganiami, a także do osób, które nie mają czasu na samodzielne wertowanie dziesiątek lub setek ogłoszeń.

Zgłaszając się do pośrednika nieruchomości, przedstawiamy oczekiwania względem nowego mieszkania. Podpisujemy również umowę na zakres działań pracownika biura nieruchomości, określając również jego wynagrodzenie. Biuro nieruchomości najczęściej pobiera prowizję uzależnioną od wartości transakcji. Dzięki temu, że pośrednik otrzymuje zapłatę po sfinalizowanej umowie, możemy liczyć na szybkie zakończenie poszukiwań mieszkania. W umowie z pośrednikiem nieruchomości nie może zabraknąć również informacji o numerze licencji oraz ubezpieczeniu OC.

Biuro nieruchomości pomaga przy formalnościach

Oczywiście pośrednik po znalezieniu interesującego nas mieszkania, umawia spotkanie ze sprzedającym, a następnie uczestniczy w oglądaniunieruchomości. Jeśli kupujący porozumie się ze sprzedającym co do warunków kupna, pośrednik pomaga obu stronom przygotować się do zawarcia transakcji od strony prawnej. Przede wszystkim licencjonowane biuro nieruchomości ma obowiązek sprawdzić status prawny mieszkania – czy sprzedający jest jedynym właścicielem, czy mieszkanie nie ma obciążonej hipoteki i innych ważnych zagadnień natury prawnej. W przypadku wprowadzenia kupującego w błąd, biuro ponosi odpowiedzialność materialną.

Ponadto pośrednik nieruchomości konstruuje umowę przedwstępną, a następnie umowę kupna/sprzedaży mieszkania, która chroni interesy zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Część klientów biura nieruchomości decyduje się na skorzystanie z usług pośrednia właśnie dzięki wsparciu przy dopełnianiu formalności. Pomoc biura nieruchomości pozwala przyspieszyć znalezienie mieszkania oraz uniknąć kontaktu z oszustami, co dla wielu osób jest największą korzyścią z takiej współpracy.

Biorąc pod uwagę zakres usług, jaki wykonują pośrednicy oraz odpowiedzialność, jakiej się podejmują, wiele osób uważa, że warto kupić mieszkanie przez biuro nieruchomości, by zaoszczędzić czas i uniknąć podpisania niekorzystnej umowy.

Artykuł powstał we współpracy z biurem nieruchomości Ankam.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
93 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *