Moda i Uroda

Nieudana operacja plastyczna – co robić i gdzie szukać pomocy?


Poprawianie urody i niewielkie korekty wyglądu z każdym rokiem stają się coraz powszechniejsze. Niektórzy decydują się na zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, a inni marzą o operacji nosa lub piersi. Bez względu na to, czy mowa o szybkiej korekcie, czy o poważnej operacji plastycznej, za każdym razem może dojść do powikłań. Nieudana operacja plastyczna niesie ze sobą nie tylko ryzyko dyskomfortu pacjenta, ale również zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takiej sytuacji można ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny. Co warto wiedzieć, zanim rozpoczniemy procedurę walki o odszkodowanie za błędy medyczne?

Błąd medyczny – definicja i rodzaje

Chociaż w kodeksie karnym nie ma jasno określonej definicji błędu medycznego, jego rozumienie jest dosyć powszechne. Za błąd w sztuce lekarskiej uznaje się każde świadome działanie lub zaniechanie, których efektem jest wystąpienie szkody pacjenta. Do rezultatów błędów medycznych można zaliczyć zarówno uszkodzenie ciała, nadszarpnięcie i pojawienie się ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierć.

Wśród najbardziej powszechnego podziału rozróżnia się następujące rodzaje błędów medycznych:

 • terapeutyczny błąd medyczny – jest związany np. z wydaniem zezwolenia na operację plastyczną mimo istnienia obiektywnych przeciwwskazań, wybraniem błędnej metody rehabilitacji, etc.;
 • błąd diagnostyczny – polega na niewłaściwym dokonaniu rozpoznania i błędnym odczycie pomiarów aparatury medycznej. Podczas operacji plastycznej może do niego dojść zarówno z winy lekarza, jak i pozostałej części personelu medycznego;
 • organizacyjny błąd w sztuce lekarskiej – jest zaniedbaniem związanym z funkcjonowaniem szpitala. Wynika na przykład z niepoprawnego obsadzenia poszczególnych stanowisk i dotyczy nie tyle lekarzy, ile osób związanych z branżą medyczną;
 • techniczny błąd medyczny – polega na niepoprawnym przeprowadzeniu zabiegu. Zaliczamy do niego m.in. użytkowanie aparatury medycznej niezgodnie z zaleceniami lub nieznajomość techniki przeprowadzania zabiegów.

W przypadku operacji plastycznych może dojść przede wszystkim do diagnostycznego, terapeutycznego i technicznego błędu lekarskiego. Padając ich ofiarą, warto znać swoje prawa i wiedzieć, gdzie szukać pomocy w walce o odszkodowanie za błąd medyczny.

Przykłady najczęstszych błędów medycznych podczas operacji plastycznych

Podczas operacji plastycznych, podobnie jak w przypadku innych zabiegów, może dojść do błędów w sztuce lekarskiej. Do najczęstszych zaniedbań w tej dziedzinie należą:

 • trudności w oddychaniu;
 • wszczepienie implantu piersi w nieodpowiednim rozmiarze;
 • asymetria twarzy;
 • usunięcie nadmiernej ilości skóry w wyniku liftingu;
 • kłopot z całkowitym zamknięciem oka;
 • blizny i krwotoki.

Odszkodowanie za błąd medyczny – gdzie szukać pomocy?

Chcąc ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny, w pierwszej kolejności należy udowodnić, że doszło do zaniedbania. Jeśli się to uda, pacjent może ubiegać się m.in. o:

 • naprawienie szkody, do której wystąpienia doszło na skutek niepoprawnego wykonania operacji plastycznej
 • lub zadośćuczynienie finansowe.

Za każdym razem warto skorzystać ze wsparcia kancelarii odszkodowawczej, której pracownicy pomogą w uzyskaniu właściwej kwoty odszkodowania za błąd medyczny.

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią odszkodowawczą AE.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
436 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Nieudana operacja plastyczna – co robić i gdzie szukać pomocy?

  Napisz komentarz…

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *