Różne

Odszkodowanie za szkodę majątkową – kiedy się należy?


Coraz więcej osób decyduje się na wykup polisy ubezpieczeniowej na wypadek szkody majątkowej. Popularne są ubezpieczenia mieszkania, które często obejmują także kradzież sprzętu elektronicznego na ulicy oraz ubezpieczenie OC, które przydaje się np. rowerzystom. Co warto wiedzieć o odszkodowaniach za szkody majątkowe? Kiedy należy się takie odszkodowanie i jak wygląda proces likwidacji szkody?

Odpowiedzialność odszkodowawcza za szkody majątkowe

Szkodą na mieniu nazwiemy zniszczenie, uszkodzenie bądź stratę ubezpieczonego mienia, które występują wskutek zdarzenia losowego, nieszczęśliwego wypadku bądź celowego działania osoby trzeciej. Podpisując polisę ubezpieczeniową należy dokładnie wczytać się w jej treść – często bowiem okazuje się, że ubezpieczenia nie pokrywają najpowszechniej występujących szkód majątkowych. W przypadku ubezpieczenia mieszkania może się okazać, że trzeba dodatkowo ubezpieczyć szyby w oknach. Kierowcy wykupujący nieobowiązkowe AC muszą zwrócić uwagę, a wypadek jakich okoliczności ubezpieczają swój pojazd – np. czy będzie należeć się odszkodowanie w sytuacji przygniecenia samochodu gałęzią, która ułamała się w wyniku silnych podmuchów wiatru.

Odszkodowanie za szkodę majątkową – zakres odpowiedzialności odszkodowawczej

W przypadku szkody na mieniu można mówić o dwóch rodzajach odszkodowań. W pierwszej kolejności poszkodowanemu należy się ubezpieczenie za poniesione straty. Naprawa uszkodzonego przedmiotu lub zwrot pieniędzy powinny pokryć koszty, jakie poszkodowany poniósł w konsekwencji szkody majątkowej. W przypadku mienia, które wykorzystujemy w celach zarobkowych, możemy także ubiegać się o odszkodowanie za utratę potencjalnego zysku. Na takie odszkodowanie możemy liczyć, gdy zostanie uszkodzone lub skradzione narzędzie pracy (samochód, laptop) lub gdy szkody nie pozwolą pracować nam w biurze.

Proces likwidacji szkody a odszkodowanie za szkodę majątkową

Aby otrzymać odszkodowanie za szkodę majątkową, musimy najpierw taką szkodę zgłosić, a następnie przejść przez proces likwidacji szkody, a ten może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na przywróceniu stanu poprzedniego. W przypadku wypadku samochodowego, podczas którego doszło do uszkodzenia pojazdu, ubezpieczyciel może wskazać warsztat samochodowy, w którym wszystkie szkody zostaną naprawione. Może także dojść do gotówkowej likwidacji szkody. W te sytuacji ubezpieczyciel przyśle rzeczoznawcę, który wyceni szkody i na podstawie tej wyceny zostaną zwrócone pieniądze. Poszkodowani jednak często się skarżą, że wycena napraw blacharsko-lakierniczych jest zaniżana – warto pamiętać, że zbyt niską wycenę można reklamować, podpierając się dowodem zapłaty. Kancelaria Odszkodowawcza AE pomaga w dochodzeniu swoich praw, również w kwestii dopłat do odszkodowania za szkodę na mieniu. Pomoc doświadczonych specjalistów w wielu przypadkach może okazać się nieoceniona. Odszkodowaniem za szkodę na mieniu może być również tzw. szkoda całkowita – w przypadku samochodu będzie to zwrot wartości pojazdu, gdy jego naprawa okazuje się nieopłacalna.

Dzięki ubezpieczeniu mienia możemy także liczyć na pomoc w niektórych sytuacjach, gdy do szkody dojdzie z naszej niezamierzonej winy. Na odszkodowanie z naszej polisy może liczyć ofiara wypadku, który spowodujemy czy właściciel mieszkania, które zalejemy. Bez wykupionej polisy koszty naprawy lub remontu musielibyśmy pokryć z własnej kieszeni.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Odszkodowanie za szkodę majątkową – kiedy się należy?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *