OZE

Pompa ciepła. Czemu warto ją zamontować?


Pompa ciepła jest ekologiczna, tania w eksploatacji i wygodna. Co warto wiedzieć o tej technologii?

Coraz poważniejsze problemy z jakością powietrza, szybko postępujące zmiany klimatyczne, wzrost cen nośników energii i trudności z ich dostępnością… To tylko najistotniejsze argumenty przemawiające za odejściem od systemów ogrzewania opartych na piecach na paliwa stałe. Wśród alternatywnych wobec nich rozwiązań największym zainteresowaniem cieszą się obecnie pompy ciepła. Popularność tej technologii nie powinna dziwić – zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmiemy jej liczne zalety.

Pompa ciepła – ekologiczne źródło ciepła

Pompa ciepła, jako urządzenie korzystające z odnawialnych źródeł energii, jest przyjazna środowisku. W zależności od warunków panujących na danej działce, inwestor może zdecydować się na:

  • pompę powietrzną: pobierają energię znajdującą się w powietrzu atmosferycznym, a następnie przetwarzają ją na ciepło, które można wykorzystać do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  • pompę wodną: jest dość droga w montażu, ale wysokie koszty inwestycyjne rekompensuje wysoka efektywność. Źródłem dolnym są w jej przypadku wody gruntowe lub powierzchniowe;
  • pompę gruntową: wykorzystuje energię zmagazynowaną w głębszych warstwach gruntu. Jako że wymaga wykonania odwiertów, może być montowana tylko na posesjach, na których jest to możliwe.

Dobór odpowiedniej pompy ciepła może przysporzyć sporych problemów osobom bez fachowej wiedzy. Dlatego większość inwestorów ostateczną decyzję powinna podjąć po szczegółowych konsultacjach ze specjalistą.

Pompa ciepła – przyjazna dla portfela

Wykorzystanie odnawialnych źródeł ciepła nie tylko czyni pompy ciepła ekologicznym rozwiązaniem, ale też obniża koszty ich eksploatacji. Do ich poprawnego działania wymagana jest niewielka ilość energii pobranej z sieci. Koszty eksploatacji można zresztą ograniczyć jeszcze bardziej, łącząc pompę z instalacją fotowoltaiczną. Jeśli posesja jest odpowiednio nasłoneczniona, a moc paneli zostanie odpowiednio dobrana, cała inwestycja zwróci się w bardzo szybkim tempie.

Pompa ciepła – czysta i wygodna eksploatacja

Pompa ciepła to również rozwiązanie idealne dla inwestorów szukających wygodnego sposobu na ogrzewanie domu. Urządzenia tego typu są właściwie bezobsługowe – nie wymagają dokładania paliwa, czyszczenia i wykonywania innych uciążliwych czynności. To nie tylko korzystnie wpływa na komfort domowników, ale też pozwala zaoszczędzić miejsce – inwestor nie musi wygospodarowywać oddzielnego pomieszczenia do magazynowania paliwa.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
35 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *