Różne

Oznakowanie poziome parkingów – jak je wykonać?


Oznakowanie poziome - parking

Przy obecnym natężeniu ruchu i liczbie samochodów przestrzeni do parkowania wciąż brakuje. Dlatego tak ważne jest zorganizowanie odpowiednio dużego parkingu w obrębie siedziby firmy, budynków użyteczności publicznej, sklepów oraz budynków mieszkalnych. Prawidłowo wykonany parking, powinien spełniać kilka wymogów. Jego powierzchnia i liczba miejsc parkingowych powinna być dostosowana do potrzeb użytkowników. Warto też zadbać o odpowiedni wyjazd, który nie będzie utrudniał lokalnego ruchu. Bardzo ważne jest wykonanie równej i trwałej powierzchni, a także melioracji. Jednak budując parking trzeba pamiętać jeszcze o jednym ważnym elemencie – oznakowaniu poziomym. Dlaczego malowanie linii na parkingu jest takie ważne? Jak je wykonać i jakich materiałów użyć, by linie były trwałe i sprawdzały się w praktyce? O tym w dzisiejszym artykule.

Dlaczego oznakowanie poziome parkingów jest ważne?

W ruchu drogowym bardzo ważna jest odpowiednia organizacja i porządek. Te zasady dotyczą także parkingów. Budując parking warto zaprojektować w odpowiednich miejscach linie, które uporządkują przestrzeń. Przy pomocy oznakowania poziomego parkingu wyznaczycie odpowiedniej wielkości miejsca parkingowe, a także oznaczycie kierunek ruchu. Wyznaczenie linii parkingowych pozwoli w pełni wykorzystać przestrzeń.

Parking podziemny - oznakowanie

Przed malowaniem linii na terenie parkingu, należy wykonać projekt, który ułatwi to zadanie i pozwoli uniknąć pomyłek, czy złego wykorzystania przestrzeni. Konieczne jest także właściwe przygotowanie powierzchni do malowania. Posadzka powinna być czysta, sucha, mieć lekko chropowatą fakturę. Przed malowaniem trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia z olejów, tłuszczy, pyłów. Warto także sprawdzić czy na powierzchni nie ma ubytków i pęknięć, a jeżeli jakieś dostrzeżemy, należy je uzupełnić.

Jak wykonać oznakowanie poziome parkingu?

Malowanie linii parkingowych można wykonać samemu. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu instrukcji stosowania, określonych przez producenta na opakowaniu. Nieprawidłowo wykonane malowanie linii (np. zbyt gruba warstwa farby) może skutkować pękaniem farby. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania profesjonalnej firmie zajmującej się malowaniem linii. Należy pamiętać, ze malowanie oznakowania poziomego należy powtarzać co kilka lat, by linie były wyraźne i dobrze widoczne.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
80 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *