Biznes

PEF – co to jest? Podstawowe korzyści


Czym jest Platforma Elektronicznego Fakturowania? Czy warto z niej skorzystać i jakie zalety może to przynieść przedsiębiorcom? W poniższym wpisie opiszemy pokrótce, czym jest PEF i jak korzystanie z platformy może poprawić wygodę i bezpieczeństwo wysyłania faktur pomiędzy różnymi podmiotami.

PEF – co to jest?

PEF stała się obowiązkowa 18 kwietnia 2019 roku. Od tego momentu wszystkie urzędy i instytucje państwowe zostały zobowiązane do odbierania elektronicznej e-faktury.

E-faktury obsługiwane przy użyciu Platformy Elektronicznego Fakturowania są szybko przetwarzane przez system. Nie ma już więc konieczności przepisywania danych z faktur czy drukowania ich. Systemy informatyczne zajmują się otrzymaną lub generowaną fakturą, a rolą człowieka jest tylko jej odrzucenie lub zaakceptowanie.

Platforma Elektronicznego Fakturowania została przygotowana przez polski rząd. Można jej użyć do wykonywania transakcji z różnymi urzędami, jednostkami budżetowymi i samorządowymi. Pozwala zamawiającym i dostawcom bezpiecznie, za darmo i skutecznie komunikować się w celu automatycznego przesyłania e-faktur. Niesie to wiele korzyści zarówno dla urzędów, jak i firm.

Urzędy są bowiem w stanie przetwarzać e-faktury w sposób zautomatyzowany i mają pewność, skąd pochodzi faktura. Firma ma pełną kontrolę nad wysyłką faktur, a także błyskawiczną informację o odebraniu. Zadaniem e-faktur i całej Platformy Elektronicznego Fakturowania jest również walka z oszustwami podatkowymi.

Zdjęcie: materiał partnera

Czy PEF może zastąpić dotychczasowe systemy księgowe?

Platforma Elektronicznego Fakturowania raczej nie zastąpi używanych w firmach systemów księgowych. Jest dla nich jednak ogromnym wsparciem. Wyobraźmy sobie, że w swoim systemie do fakturowania generujemy fakturę dla korzystającego z PEF kontrahenta lub klienta. Dzięki temu nie musimy jej wysyłać mailem, przypominać o jej zapłacie i sprawdzać, czy druga strona odebrała fakturę.

Wkrótce standaryzowane e-faktury mogą nawet zastąpić najczęściej stosowane dotąd papierowe faktury i faktury w formacie pdf. Gdy praktyka stosowania e-faktur zostanie szerzej rozpowszechniona (między przedsiębiorcami, a nie tylko do płatności do urzędów), jej korzyści poczują wszyscy przedsiębiorcy. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców działających także na rynku zagranicznym będzie kompatybilność krajowych e-faktur ze standardami stosowanymi w krajach Unii Europejskiej. Brak barier pozwoli znacznie łatwiej rozliczać się z klientami spoza Polski.

Alternatywy dla PEF i e-faktur

Za godną uwagi alternatywę dla PEF należy uznać KSeF – Krajowy System e-Faktur, który od przyszłego roku będzie obowiązkowy. Warto więc się z tym rozwiązaniem zapoznać, gdyż stanowi istotną zmianę w procesie rejestrowania, odbierania i przechowywania faktur w ustrukturyzowanej formie.

Obecnie większość instytucji wysyła faktury w formie plików pdf. Czasami trzeba je wydrukować, a nawet przepisywać do systemów księgowych stosowanych w danej firmie. Rozpowszechnienie e-faktur na szeroką skalę będzie więc znacznym ułatwieniem. Plusem będzie również duże ograniczenie papieru zużywanego każdego dnia przez firmy do drukowania faktur.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
86 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *