Różne

Piece hartownicze – szerokie spektrum zastosowania w wielu branżach, procesach produkcyjnych, a nawet badaniach


Wiele gałęzi przemysłu ciągle się rozwija, stąd niezwykle ważne jest szukanie optymalnych rozwiązań, które zapewnią efektywność i najwyższą jakość usług. Niewątpliwie do różnych zastosowań cieplnych w procesach produkcyjnych czy badaniach zastosowanie mają piece do obróbki cieplnej. Co warto na ten temat wiedzieć?

Piece do procesów cieplnych – co warto wiedzieć? 

W wielu gałęziach przemysłu zastosowanie mają piece hartownicze. Przeznaczone są one do obróbek wysokotemperaturowych i to w zakresie temperatur wynoszących od 600 stopni do 1260 stopni. Dzięki właściwej obróbce można zapewnić materiałowi pożądane właściwości. Jednym z ważniejszych elementów jest np. hartowanie stali, które ma znaczący wpływ na twardość i wytrzymałość. Dodatkowo zwiększa odporność na ścieranie. Tutaj kluczowe znaczenie ma wybór właściwego pieca hartowniczego. 

Oczywiście należy zauważyć, że poza hartowaniem piec dokonuje także wyżarzania, czy ma zastosowanie w procesie wypalania. Dobry piec poznacie po tym, iż wykonuje pracę w sposób ciągły, a przy tym jest efektywny. Co więcej szybkie nagrzewanie i długie utrzymywanie temperatury wpływają na wydajność pracy. Piece hartownicze mogą być zasilane np. przez przekaźniki półprzewodnikowe SSR. 

Konstrukcja pieców hartowniczych

Piece hartownicze są specjalistycznymi urządzeniami, stąd też nacisk powinien być kładziony na ich konstrukcję. Musi być ona w pełni stabilna. Dodatkowo należy stosować zabezpieczenia antykorozyjne. Można je uzyskać poprzez ocynkowanie elektrolityczne. W ten sposób blacha wykonana ze stali nie ulega korodowaniu. W środku znajdują się spirale, zaś elementy grzewcze są tak zamontowane, że można uzyskać najbardziej optymalny efekt. Zatem piece hartownicze nadają się zarówno do obsługi zamówień jednostkowych, niskoseryjnych czy seryjnych. W każdym przypadku poprawiają parametry materiałów metalowych. Doskonałym wyborem jest piec hartowniczy indukcyjny, który wykazuje się niezawodnością, a przy tym efektywnością energetyczną. Łatwość obsługi to kolejna zaleta. 

Należy jeszcze pamiętać, że u wielu klientów występuje problem rozdrabniania i manipulacji wsadu. Dlatego też zastosowanie mają piece indukcyjne, które przeznaczone są do ciężkich wsadów, jednocześnie chronią owe materiały przed uszkodzeniem, co znacząco zmniejsza koszty eksploatacji. W przypadku wyżarzania piece powinny posiadać doskonały rozkład temperatury i maksymalnie krótką drogę gorącego wsadu do kąpieli. Również w ten sposób można uzyskać najlepszą jakość, a przy tym koszty inwestycji nie będą wysokie. 

Jeżeli szukają Państwo najwyższej jakości pieców hartowniczych o dużej efektywności, to doskonałą ofertę znajdą Państwo na stronie: obrobkacieplna.com. Takie piece zapewniają ciągłość eksploatacji i są przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne.     

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *