Różne

Postanowienie noworoczne: zdrowe odżywianie. Czy warto korzystać z książek kucharskich?


W Nowy Rok wchodzimy z noworocznymi postanowieniami. Zdrowe odżywianie oraz zrzucenie zbędnych kilogramów należą do tych najpopularniejszych. Co ważne, w dobie internetu znalezienie prostych przepisów zajmuje kilka chwil, każdy może więc czarować we własnej kuchni pyszne śniadania, pożywne obiady, zdrowe kolacje, a nawet fit desery. Czy warto więc nadal kupować książki kucharskie?

Dieta zbilansowana a dieta restrykcyjna – odchudzanie z głową

W internecie codziennie powstają nowe blogi o odchudzaniu, nowe profile na portalach społecznościowych i nowe aplikacje, które pomagają w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Część z nich prowadzona jest przed ludzi, którym udało się schudnąć i chcą podzielić się swoim sukcesem, motywując nie tylko innym, ale także w siebie w dążeniu do jeszcze lepszej sylwetki.

Autorami innym są celebryci, dla których takie blogi stanowią dodatkową formę promocji. Niektóre z blogów prowadzone są przez specjalistów w zakresie dietetyki i treningu personalnego, którzy za pomocą internetu poszukują nowych klientów. Niestety duża część blogów i profili prowadzona jest przez osoby, które o zdrowym odżywianiu mają w najlepszym przypadku znikome pojęcie.

Nietrudno znaleźć w internecie porady o tym, jak skuteczna jest dieta 1000 kalorii, która tak naprawdę jest niezdrową, szkodliwą głódówką. W innych miejscach znajdziemy cenne porady o tym, ze ostatni posiłek należy jeść przed 18, nawet jeśli spać chodzimy o północy. Jeszcze inni specjaliści radzą, by z diety eliminować wszelkiego rodzaju produkty zbożowe, mięso, nabiał, ziemniaki, część owoców, a nawet herbatę.

Jeśli zależy nam na profesjonalnej diecie z rozpisanymi makroskładnikami, mamy dwa wyjścia. Możemy udać się do dietetyka i zapłacić za kompleksową obsługę lub poświęcić dużo czasu i samemu nauczyć się rozpisywać diety. Pamiętajmy, że w takiej diecie ważne są nie tylko kalorie, rozłożenie makroskładników, ale dobieranie takich produktów, które po odpowiedniej obróbce i w odpowiednim połączeniu sprawią, że będziemy chudnąć, nasz cukier i cholesterol spadać, a my sami będziemy czuć się doskonale.

Sprawdzone przepisy z internetu i książki kucharskie profesjonalnych kucharzy

Jeśli jesteśmy zdrowi i naszym celem jest zrzucenie kilku lub kilkunastu kilogramów, śmiało możemy korzystać ze sprawdzonych przepisów w internecie. Istnieją strony i blogi, na których znajdziemy wartościowe przepisy, czasami nawet z wyliczonymi kaloriami i składnikami makro. Warto szukać blogów autorstwa znanych i cenionych kucharzy oraz dietetyków i trenerów personalnych.

Niezastąpione są także strony z przepisami, które wrzucają zalogowani użytkownicy. To kopalnia pomysłów na kolejne posiłki, warto jednak podejść do nich z rezerwą. W gastronomii żywe są mity o szkodliwości niektórych produktów, które szkodliwe nie są, np. smalec czy jajka oraz o zdrowotnych właściwościach produktów, na które w zdrowej kuchni nie ma miejsca, np. olej kokosowy.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele ciekawych i różnorodnych książek kucharskich, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie: książki z przepisami wegetariańskimi, z przepisami na koktajle, z przepisami na same obiady, a nawet zupy, z przepisami z dietą wątrobową czy po prostu ze zdrową, zbilansowaną dietą.

Kupując poszczególną książkę, warto sprawdzić kim jest auto, jednak istnieje niewielkie ryzyko, że kupimy książkę, w której przepisy zawierają błędy, które mogą nam zaszkodzić.

A dlaczego uważamy, że warto kupować i gotować z książek kucharskich? Oprócz tego, że mamy większą pewność, że przepisy są godne polecenia, książki pomagają nam usystematyzować naszą wiedzę. Czytając je, uczymy się jakie produkty warto ze sobą łączyć i jakie zaskakujące połączenia okazują się być kulinarnymi odkryciami miesiąca.

Nasza ulubione przepisy zawsze będą pod ręką, bez konieczności drukowania ich czy każdorazowego korzystania z internetu. Książki kulinarne to także doskonały pomysł na prezent dla naszych bliskich, którzy narzekają na monotonię w kuchni.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Postanowienie noworoczne: zdrowe odżywianie. Czy warto korzystać z książek kucharskich?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *