Biznes

Praca zdalna – wady i zalety


Praca zdalna to ideał młodych pokoleń pracowników, zwłaszcza związanych z IT i wykonujących zadania niewymagające obecności stacjonarnej, np. rozdzielanie zadań w zespole, wypełnianie tabel, kontaktowanie się z klientami przez telefon bądź e-mailowo. Warto jednak pamiętać, że poza zaletami praca zdalna ma wady. Jakie? O tym dziś!

Plusy pracy zdalnej

Dzięki pracy zdalnej zarządzasz swoim czasem w wysokim stopniu, zwłaszcza wykonując obowiązki w elastycznych godzinach. Nie musisz wcześnie kłaść się spać ani wstawać. Nie musisz też ubierać się, czesać ani malować. Nie wychodzisz na deszcz ani śnieg, nie wydajesz pieniędzy na paliwo czy bilety autobusowe. Jeżeli chcesz, możesz pracować z domu, kawiarni, mieszkania przyjaciela lub domku nad morzem, nawet za granicą. Z uwagi na brak ludzi wokół bardziej się skupiasz i wykonujesz zadania w krótszym czasie. Robisz przerwy na jedzenie i rozciąganie, kiedy potrzebujesz. Możesz też mieć pod opieką małego lub chorego zwierzaka, otwierać drzwi kurierowi i pracownikowi gazowni.

Minusy pracy zdalnej

Praca zdalna jest propozycją wyłącznie dla osób zdyscyplinowanych i posiadających dużą wiedzę w zakresie wykonywanych czynności. Jeśli znajdowanie się blisko konsoli do gier lub pralki wymagającej uruchomienia dekoncentruje Cię i odciąga od obowiązków zawodowych, tryb zdalny nie jest dla Ciebie. Ponadto zdalnie trudniej uzyskać pomoc i wsparcie współpracowników. Nie zżyjesz się z zespołem, nie będziesz uczestniczył w wyjazdach integracyjnych. Nie w każdej pracy otrzymasz sprzęt (laptop, inne narzędzia). Sam odpowiadasz za prędkość internetu i ewentualne awarie. Może Ci być trudno oddzielić życie zawodowe od prywatnego, kiedy oba toczą się w tym samym miejscu. W efekcie będziesz miał poczucie ciągłego bycia w pracy.

Praca zdalna to ogromny komfort, ale i wyzwanie. Jesteś na nią gotowy? Zobacz ciekawe oferty: praca Olsztyn.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
36 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *