Dom i Ogród

Pralka w kuchni – tak czy nie?


Nasze mieszkania i domy powinny być dopasowane do naszych potrzeb. Dlatego też podczas ich urządzania staramy się wybierać te rozwiązania, dzięki którym korzystanie z dostępnej przestrzeni będzie dla nas przyjemne i komfortowe. Z tego powodu niektórzy użytkownicy pralek stawiają je w łazience, podczas gdy inni umieszczają je w kuchni. Czy oba te warianty są dobrym pomysłem? A może usytuowanie pralki w kuchennej przestrzeni ma jakieś dodatkowe zalety? 

Dlaczego pralka gości w większości domów? 

Pralka jest jednym z tych urządzeń, które znajdziemy w większości domów i mieszkań. Chociaż w niektórych krajach popularne jest korzystanie ze wspólnych pralni, to jednak Polacy doceniają możliwość przygotowania prania w dowolnym momencie i to bez wychodzenia z domu. Jest to wygodne rozwiązanie, na które chętnie się decydujemy.  

Aktualnie nawet w niewielkim mieszkaniu możliwe jest wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na wstawienie wspomnianego już urządzenia. Nierzadko jest to nie tyle sama pralka, ile również elektryczna suszarka. Im większy metraż, tym łatwiej o wygospodarowanie pomieszczenia, które będzie pełniło funkcję pralni. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, to warto skorzystać z takiej opcji. W jednym pokoju możliwe będzie przechowywanie nie tylko koszów z praniem, ale też detergentów czy samych urządzeń. 

Co zrobić, gdy pralka nie mieści się w łazience? 

Bywa jednak i tak, że w łazience brakuje nam miejsca na komfortowe ulokowanie pralki. Wiele osób nie wyobraża sobie zrezygnować z wanny na rzecz prysznica, a to rodzi dodatkowe rozterki związane z aranżacją wnętrza. Co zrobić w takim przypadku? Czy konieczne będzie zrezygnowanie z posiadania pralki? Okazuje się, coraz więcej osób szuka dla pralki innego miejsca w domu. Najważniejsze, aby urządzenie miało dostęp do przyłącza wody oraz aby możliwe było przygotowanie odpływu. Stąd też pralki nierzadko widujemy na przykład w garażu, piwnicy, pomieszczeniach gospodarczych, a także przedpokojach czy nawet… kuchniach. Czy to jednak dobre rozwiązanie? 

Czy pralka w kuchni to rzeczywiście dobre rozwiązanie? 

Pomysł z umieszczeniem pralki w kuchni wiąże się zazwyczaj z brakiem wolnego miejsca w przestrzeni łazienkowej. Są jednak osoby, które już od samego początku planują przenieść tutaj wspomniane urządzenie. Z czego może to wynikać? Gdy pod jednym dachem mieszka wielu domowników, to musimy mieć na względzie, że łazienka będzie użytkowana niezwykle często. Stąd też mogą pojawić się problemy związane z odpowiednią organizacją czasu a nastawieniem prania i wyjęciem go z bębna, zanim pomieszczenie będzie ponownie zajęte. Dlatego pralka, która znajduje się w kuchni, będzie łatwo dostępna dla każdego.  

W kuchni nie powinniśmy mieć też problemu z podłączeniem wody i znalezieniem dla niej ujścia. Takie rozwiązanie można zaplanować jeszcze przed etapem prac wykończeniowych. Jeżeli obawiamy się, że urządzenie nie będzie wizualnie spójne z pomieszczeniem, warto rozważyć wariant pralki zabudowanej. Tym sposobem za jednakowymi frontami kuchennymi możemy schować także lodówkę czy zmywarkę. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość kontrolowania postępów prania podczas przygotowywania posiłków. W ten sposób nie musimy nawet przemieszczać się między pokojami, aby nadzorować codzienne obowiązki.  

Pralka, którą wpasujesz nawet w niewielką przestrzeń 

Wybór pralek, które możemy umieścić zarówno w łazience, jak i kuchni jest niezwykle szeroki. Doskonałym przykładem mogą być urządzenia oferowane przez szwedzką markę Electrolux. Dostępne są zarówno modele ładowane od góry, jak i te, w przypadku których drzwiczki znajdują się od frontu. W szczególnie wąskich pomieszczeniach lepszy będzie wariant pierwszy. Dzięki temu nie zagrodzimy przejścia, a poruszanie się po łazience będzie bezproblemowe. Jeżeli zależy nam również na elektrycznej suszarce, warto rozważyć zakup takiego urządzenia, jak pralko-suszarka. W przypadku zabudowy meblowej konieczne będzie wybranie tych modeli sprzętów, które zostały dostosowane do takiego rozwiązania.  

Pralka ładowana od przodu 

Są jednak osoby, dla których pralka ładowana od przodu jest wygodniejszym rozwiązaniem niż modele posiadające drzwiczki u góry. Czy w takim przypadku również uda się wpasować sprzęt w niewielką przestrzeń? Tutaj przede wszystkim zaleca się zakup pralki w wersji SLIM. Jest ona znacznie węższa od klasycznych modeli, a jednocześnie waga załadunku nie jest znacząco ograniczona.  

Pralka ładowana od przodu oferowana przez firmę Electrolux dostępna jest w różnych wariantach. Szczególnie popularne są modele ColourCare 900, UltraCare 800, czy SensiCare 600. W zależności od tego, na który sprzęt zdecyduje się użytkownik, może spodziewać się takich funkcji jak: sterowanie pralką przy pomocy smartfona, system dostosowujący ilość detergentów, system wybierający program według załadunku, system ochrony koloru czy wstępnego wygładzania tkanin (technologia SteamCare). Różnice występują też nie tylko w dostępnych systemach i technologiach, ale też wymiarach czy wielkości załadunku.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
78 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *