Zdrowie

Przebarwienia skóry – jak radzić sobie z przebarwieniami na skórze?


Przebarwienia skóry najczęściej powstają po długim przebywaniu na słońcu lub po ekspozycji na promienie słoneczne bez odpowiedniej ochrony lub podczas zażywania leków fotouczulających. Niestety domowe sposoby na przebarwienia nie są skuteczne i powinny być jedynie wsparciem przy profesjonalnym usuwaniu przebarwień. Dowiedz się, jak powstają przebarwienia skóry i jak z nimi walczy.

Skąd biorą się przebarwienia skóry?

Barwa skóry, kolor włosów i oczy są wynikiem indywidualnej, niepowtarzalnej kombinacji melatoniny, czyli barwnika, która znajduje się w najgłębszej warstwie naskórka. Występuje ona w odcieniach brązowo-czarnej i żółto-czerwonej, a kolor naszych włosów, oczu i skóry zależy od proporcji tych odcieni.

Melanina tworzy się pod wpływem promieni UV, a za regulację syntezy melaniny odpowiadają hormony, produkowane przez przysadkę, tarczycę, nadnercza i jajniki. Przebarwienia skóry powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce (oraz lampy w solarium) oraz zaburzeń hormonalnych. Bardziej narażone na powstanie przebarwień są także osoby zażywające niektóre leki – niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, Nimesil), leki przeciwcukrzycowe, leki na nadciśnienie, a także kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną i zastępczą terapię hormonalną w okresie menopauzy. Również niektóre zioła, jak dziurawiec, oraz olejki zapachowe, jak olejek bergamotki, działają fotouczulająco. Przed ekspozycją na słońce należy również chronić się, gdy stosujemy leki lub kosmetyki z retinolem.

Jak usunąć przebarwienia skóry?

Zanim zaczniemy usuwać przebarwienia skóry, należy je zbadać i dowiedzieć się, dlaczego w ogóle się pojawiły. Poznanie ich rodzaju, a więc genezy powstania jest ważne nie tylko ze względu na wybór skutecznego sposobu usunięcia przebarwień skóry, ale przede wszystkim konieczne, by wykluczyć chorobę, której mogą być objawem. Zdarza się, że przebarwienia skóry są oznaką różnych chorób, w tym schorzeń ginekologicznych, w skrajnych przypadkach nawet nowotworów. Dlatego celem usunięcia przebarwień należy wybrać się do lekarza, a nie kosmetologa. Lekarz zbada przebarwienia i ogólny stan skóry i zarekomenduje najlepszą metodą usuwania przebarwień.

Medycyna estetyczna na przebarwienia skóry

Przebarwienia na skórze często usuwane są za pomocą lasera frakcyjnego, którego wiązka w sposób kontrolowany uszkadza wybrane komórki skóry, co motywuje je do szybkiej regeneracji. Równie skutecznym, choć nieco mniej precyzyjnym sposobem na przebarwienia jest peeling chemiczny. Jego efektem jest intensywne złuszczanie, również głębszych warstw naskórka i intensywna regeneracja skóry.

Często lekarz zaleca stosowanie terapii łączonej, która uzupełniona musi być o odpowiednią pielęgnację skóry między wizytami. Czasami wskazana jest także farmakoterapia, głównie z zastosowaniem hydrochinonu, substancji rozjaśniającej.

Artykuł powstał we współpracy z Jakubowska Esthetic.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.