Dom i Ogród

Refluks przełyku – przyczyny, objawy i leczenie


Refluks przełyku jest chorobą przewlekłą, niegroźną, choć nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. O chorobie refluksowej przełyku mówimy wówczas, gdy treść żołądkowa cofa się do przełyku. W związku z tym, że w treści żołądkowej znajdują się również kwasy, refluksowi towarzyszy uczucie pieczenia. Czy wiesz, jakie są przyczyny refluksu przełyku, jakie są jego objawy i jak leczy się chorobę refluksową?

Przyczyny refluksu przełyku

Z dolegliwościami refluksu przełyku najczęściej zmagają się osoby otyłe, osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i niezdrowo się odżywiają, a także osoby z zaburzeniami opróżniania żołądka i nieprawidłową czynnością dolnego zwieracza przełyku. Refluks może być także wynikiem przedostania się górnej części żołądka przez przeponę aż do dolnej części klatki piersiowej. Zdarza się również, że osoby zażywające określone grupy leków (np. hormonalne lub na nadciśnienie tętnicze) cierpią na refluks. Zmiany hormonalne u kobiet w ciąży również przyczyniają się do pojawiania się refluksu przełyku.

Oprócz takich predyspozycji jak niewydolność zwieracza dolnego przełyku, refluksu możemy uniknąć, stosując odpowiednią dietę. Osoby, którym dokucza zgaga, powinny zmienić dietę na lekkostrawną – unikać tłustych potraw, smażonych dań. Powinniśmy jeść mniej, a częściej, aby układ pokarmowy na bieżąco trawił treść pokarmową. Dobrze działa także aktywność fizyczna. Jeśli nie lubimy intensywnych treningów, wystarczą dłuższe spacery, jazda na rowerze lub taniec.

Refluks przełykowy – objawy i powikłania

Podczas przełykania pokarmu dolny zwieracz przełyku rozkurcza się, by ułatwić transport treści pokarmowej do żołądka. Zdarza się jednak, że zwieracz ten jest niewydolny lub występują inne schorzenia. W takiej sytuacji zwieracz nie kurczy się poprawnie, nie blokuje cofnięcia się treści pokarmowej, która wraz z kwasami żołądkowymi cofa się do przełyku. Skutkiem tego jest nieprzyjemna, a czasami bardzo bolesna zgaga, która może być mylona nawet z zawałem mięśnia sercowego.

Ponadto przy refluksie przełykowym może pojawić się chrypka, kaszel czy charakterystyczne uczucie „kluski”. Jeśli odczuwamy trudności w przełykaniu, obserwujemy krwawienie z przełyku czy niewyjaśnioną utratę masy ciała, natychmiast powinniśmy zgłosić się do lekarza gastrologa.

Częste cofanie się kwasów żołądkowych skutkuje pojawieniem się nadżerek w błonie śluzowej przełyku, które nieleczone prowadzą do przełyku Barreta, czyli stanu przedrakowego. Kontrolowany i prawidłowo leczony bardzo rzadko zamienia się w nowotwór przełyku (0,5% przypadków), jednak lekceważone nadżerki mogą ulec zmianom histopatologicznym.

Na czym polega leczenie refluksu przełyku?

Z często powracającymi niepokojącymi objawami powinniśmy zgłosić się do lekarza gastrologa, który w przypadku typowych objawów dla refluksu oraz braku groźnych objawów, takich jak krwawienie z przełyku, przepisuje inhibitory pompy protonowej, które zażywa się na czczo. Jeśli leczenie IPP nie pomaga, konieczne jest przeprowadzenie gastroskopii, podczas której pobierany jest wycinek do badań histopatologicznych. Lekarz może także podwoić dawkę inhibitorów pompy protonowej oraz zalecić stosowanie blokerów receptorów histaminowych H2, które należy zażywać wieczorem.

Jeśli zmiana diety i leczenie okazują się nieskuteczne, konieczna może okazać się operacja chirurgiczna. Niestety po operacji połowa pacjentów nadal musi poddawać się leczeniu farmakologicznemu, chociaż objawy są znacznie mniej dokuczliwe, a także znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych.

Często nawracającej zgagi nie należy lekceważyć. Najpierw we własnym zakresie powinniśmy zmienić dietę i zadbać o prawidłową masę ciała. Jeśli jednak nie przyniesie to poprawy samopoczucia, dolegliwości powinniśmy skonsultować z lekarzem.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Vitamed.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *