Budownictwo

Rekuperacja zimą – co warto wiedzieć?


W pomieszczeniach – w domu, w biurze – spędzamy dużą część dnia. Mimo to największą uwagę przywiązujemy do powietrza na zewnątrz. Tymczasem należy zadbać z równą troską o stan powietrza w budynkach, w których przebywamy. Sprawnie działająca wentylacja w budynku to podstawa! Rozróżniamy wentylację grawitacyjną i mechaniczną z odzyskiem ciepła. Która z nich lepiej sprawdza się zimą? Niestety wentylacja grawitacyjna ma sporo wad – otwierając okna w celu przewietrzenia mieszkania wychładzamy pomieszczenie i… wpuszczamy do środka szkodliwe substancje, które wchodzą w skład smogu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki niej nie tylko zadbacie o jakość powietrza, ale także zmniejszycie rachunki za energię grzewczą. Dowiedzcie się więcej o zaletach stosowania rekuperacji zimą. 

Odzysk ciepła dzięki rekuperacji

Jak już wspomnieliśmy rekuperacja może wspomóc ogrzewanie domu zimą. Na wstępie warto zauważyć, że rekuperacja jest rodzajem wentylacji, choć czasem bywa mylnie utożsamiana z instalacją grzewczą. Specyficzna konstrukcja wymiennika pozwala na odzysk ciepła z zużytego powietrza, zanim zostanie ono wyrzucone z kanałów wentylacyjnych na zewnątrz budynku. Odzyskane ciepło zostaje przekazane świeżemu powietrzu, czyli oszczędzamy energię cieplną, która byłaby potrzebna do ogrzania powietrza w przypadku tradycyjnego wietrzenia. Takim sposobem można zaoszczędzić sporo energii cieplnej – szczególnie w przypadku domów pasywnych, w których wykorzystuje się ciepło z urządzeń AGD, stosuje się pompy ciepła, naturalne uwarunkowanie, a także odpowiednio wykonana izolacja termiczna budynku. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki możemy uzyskać dom, który praktycznie nie wymaga dodatkowego ogrzewania – szczególnie w trakcie łagodnej zimy. 

Rekuperacja zimą a ochrona przed smogiem

Gdy zaczyna się sezon grzewczy, jakość powietrza drastycznie spada. Możemy się o tym przekonać śledząc dane, prezentowane przez m.in. aplikację Kanarek. Substancje obecne w zimowym powietrzu w znacznym stopniu szkodzą naszemu zdrowiu, przyczyniając się do wielu chorób układu oddechowego, a także nasilając objawy astmy. Smog wymienia się jako jeden z czynników zwiększających wzrost zachorowań na raka. Na zewnątrz możemy używać masek ze specjalnymi filtrami. Dobrą jakość powietrza w pomieszczeniu zapewnią specjalne filtry w rekuperacji. 

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
55 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *