Dom i Ogród

Rodzaje klimatyzacji


Klimatyzator, który składa się z parownika, skraplacza i sprężarki, ma za zadanie wymuszać obieg powietrza i chłodzić powietrze w pomieszczeniu.Występuje jednak w różnej formie, dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny model, poznaj rodzaje klimatyzatorów.

Wybieramy klimatyzator – co trzeba wiedzieć?

Klimatyzacja to z całą pewnością komfort funkcjonowania w domu czy biurze. Działanie urządzeń jest skuteczne, a jednocześnie ich instalacja nie jest trudna. Wybór klimatyzatora powinien być uzależniony od tego, w jakim pomieszczeniu i jak często ma być używamy, jak duże jest pomieszczenie i jaki budżet chcemy przeznaczyć.

Rodzaje klimatyzatorów

Wśród klimatyzatorów można wyróżnić klimatyzatory stacjonarne i przenośne. Najczęściej wybierane są urządzenia typu split, które składają się z instalowanej w pomieszczeniu jednostki wewnętrznej oraz montowanej na zewnątrz budynku jednostki zewnętrznej. 

W razie potrzeby, jeśli chcemy klimatyzować w budynku więcej pomieszczeń, warto rozważyć inny rodzaj – system multisplit. W tym wypadku jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych.

Klimatyzator monoblokowy z kolei, zbudowany jest na bazie jednego urządzenia, które spełnia wszystkie funkcje.

Wewnętrzne klimatyzatory można również podzielić na:

  • ścienne – tradycyjne, montowane na ścianie
  • sufitowe – mocowane do sufitu
  • kasetonowe – jednostka montowana jest w konstrukcji sufitu podwieszanego
  • kanałowe – pozwalają klimatyzować kilka pomieszczeń jednocześnie przy pomocy jednego urządzenia
  • stojące – niezależne urządzenie z możliwością przenoszenia.

Klimatyzator stacjonarny a klimatyzator przenośny

Nowoczesne firmy oferujące systemy klimatyzacyjne prześcigają się w dodatkowych opcjach i właściwościach urządzeń. Jednym z nich jest opcja klimatyzatora przenośnego. Jego budowa i sposób działania są takie same jak w przypadku tradycyjnego klimatyzatora. Tutaj również mamy sprężarkę, parownik i skraplacz, w których krąży mieszanka gazowa. Różnica polega jedynie na sposobie odprowadzania ciepła na zewnątrz. W przypadku klimatyzatora przenośnego rozwiązania są dwa:

  • specjalna rura – wówczas klimatyzacja może być zamontowana w pomieszczeniu z oknem, za które odprowadzane będzie ciepłe powietrze (to rozwiązanie bywa głośne)
  • sprzęt monoblokowy – wszystkie elementy zamknięte są w jednej obudowie, ale to urządzenie również jest hałaśliwe.

Jak łatwo zauważyć, warto wybrać wygodne i sprawdzone rozwiązanie, jakie gwarantuje klimatyzacja. Łódź, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Warszawa, Szczecin, a także w wielu innych miastach Polski na pewno znajdziesz firmę, która pomoże Ci dobrać i zainstalować jednostkę klimatyzacyjną.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
3 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *