Różne

Rozdzielacze pneumatyczne – czym są i do czego służą?


Wszystkie części instalacji pneumatycznych tworzonych i użytkowanych w przemyśle XXI wieku mają kilka stałych elementów – jednym z nich są właśnie zawory rozdzielające i elektrozawory pneumatyczne. Są niezbędne we wszystkich maszynach, które działają pod najwyższymi obciążeniami. Warto natomiast zdawać sobie sprawę, że istnieją ich różne rodzaje. Ich parametry definiują bowiem użyteczność dla poszczególnych układów. Zazwyczaj mówi się o dwóch podziałach: ze względu na sposób sterowania i funkcję. W naszym artykule poznasz podział zaworów ze względu na liczbę dróg.

We wszystkich układach pneumatycznych niezwykle ważne jest płynne, spójne działanie. Bardzo istotne jest więc prawidłowe dopasowanie wszystkich podzespołów i wybór rozwiązań wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Rozdzielacze pneumatyczne i elektrozawory to kluczowe elementy i jeśli w ich działaniu pojawiłyby się błędy, mogłoby dojść do uszkodzenia całego układu. W takich sytuacjach możliwe jest zniszczenie całej maszyny lub wyraźne zmniejszenie jest wydajności i wartości.

Zawory rozdzielające – czym są i do czego służą?

Zawory rozdzielające są inaczej nazywane rozdzielaczami. Ich podstawowym zadaniem jest sterowanie kierunkiem przepływu czynnika. Użytkownicy stosują je więc celem skierowana medium do właściwego elementu instalacji poprzez zamknięcie lub otwarcie dostępu do danego miejsca. Funkcje takiego rozwiązania oznacza się np. 3/2 czy 2/2, gdzie:

 • pierwsza cyfra oznacza liczbę otworów,
 • druga cyfra liczbę możliwych położeń.

Poszczególne zawory rozdzielające różnią się między sobą sposobem sterowania oraz konstrukcyjnie. Można bowiem sterować nimi bezpośrednio (w przypadku małych zaworów) lub pośrednio (gdy niezbędny jest dodatkowy pilot). Wyróżniamy zawory pneumatyczne sterowane ręcznie, mechanicznie, elektrycznie i pneumatycznie. Należy również wiedzieć, że pojawiają się rozwiązania z suwakiem, płytką rozdzielającą czy grzybkiem. Oceniamy je przez pryzmat m.in.:

 • liczby dróg, przez które przepływa czynnik roboczy,
 • liczby sterowanych położeń,
 • wielkości zaworu,
 • sposobu sterowania,
 • sposobu zasilania.

Podział zaworów rozdzielających ze względu na liczbę dróg przepływu

Jednym z najczęściej spotykanych rozróżnień zaworów rozdzielających jest podział ze względu na liczbę dróg przepływu. Dzieli się je na:

 • 2-drogowe,
 • 3-drogowe,
 • 4-drogowe,
 • 5-drogowe.

Mając na uwadze, że należy wybierać wyłącznie rozwiązania od sprawdzonych producentów, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w doborze rozwiązań do wybranych instalacji, rekomendujemy skorzystanie z oferty firmy Inter Trade. Zobacz, jakie zawory rozdzielające możesz znaleźć w ich sklepie.

Zawory rozdzielające 3/2 ze wspomaganiem

W ofercie Inter Trade znajdziesz zawory rozdzielające 3/2 ze wspomaganiem. Obejmuje ona zawory łagodnego startu serii AV-A, zawory łagodnego startu z serii AV oraz zawory redukcyjne o dużym przepływie VEX. Co więcej, w sklepie sprawdzonego dostawcy pojawiają się również zawory rozdzielające 3/2 serii 200 i 300 czy płyty wielomiejscowe i zawory grzybkowe.

Zawory rozdzielające 3-, 4-, 5-drogowe

Specjaliści firmy Inter Trade zapewniają również szeroki wybór rozdzielaczy 3-, 4- i 5-drogowych. W ofercie znajdziemy m.in. zawory grzybkowe 3/2 sterowane bezpośrednio serii VT czy zawory grzybkowe 4/2 sterowanie bezpośrednio serii VQD. Możesz wybrać także zawory rozdzielające 3/2 standardowe serii V100 czy kompaktowe zawory rozdzielające 3/2 bezpośrednio sterowane z serii VQ.

Zawory rozdzielające 4/2, 4/3, 5/2, 5/3 ze wspomaganiem

Inter Trade oferuje również zawory rozdzielające 5/2 i 5/3 przewodowe i płytkowe z serii SYJ, zawory rozdzielające 5/2 i 5/3 ze wspomaganiem z serii VF i zawory 5/2, 5/3 i 2×3/2 do płyt wewnętrznie okablowanych z serii VQ. Możesz znaleźć także wysokiej jakości zawory rozdzielające 5-drogowe SY czy zawory rozdzielające 2×3/2, 5/2 i 5/3 z serii VQC.

Korzystając z usług firmy Inter Trade, zyskujesz profesjonalne wsparcie zatrudnionych sprzedawców. Z szerokiego asortymentu pomogą ci dobrać rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb twojej instalacji.

Fot. pneumatyka-smc.24inter

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
75 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *