Różne

Rysowanie węglem – wszystko, co powinieneś wiedzieć


Rysowanie węglem to jedna z najstarszych technik artystycznych w historii ludzkości. Węgla drzewnego używano już w epoce paleolitu do tworzenia malunków na skałach. Technika ta, z dużymi tradycjami, swoją kontynuację ma i dziś. Wiele osób sięga chętnie po węgiel jako narzędzie do tworzenia wielu niezwykłych rysunków. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Pierwsze spotkanie z węglem? Musisz to wiedzieć!

Węgiel jako jeden z najstarszych materiałów rysunkowych ma wiele zalet, jedną z nich jest nieodbijanie światła, co dla wielu czyni go znacznie lepszym od grafitu. Węgiel służy jako materiał do tworzenia portretów, szkiców, czy podmalówek pod obrazy. Jest więc niezastąpionym materiałem dla wielu plastyków.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni węgiel, jak sprawdzić, czy jest on dobrej jakości, warto przetestować jego barwę. Intensywna czarna barwa posłuży nam jako wyznacznik najlepszej jakości takiego materiału. Innym testem, który warto wykonać przed zakupem takiego materiału jest jego ścieralność; jeśli bez problemu możemy usunąć wykonany wybranym węglem rysunek przy pomocy ręcznika papierowego bądź specjalnej gumki chlebowej – niebywale elastycznej i przypominającej w konsystencji plastelinę, taki zakup będzie z pewnością bardzo dobry. Teraz pozostaje wyłącznie zacząć rysować!

Jaki węgiel wybrać?

Jeśli stoisz przed bogatym wyborem materiałów plastycznych i zastanawiasz się jaki węgiel rysunkowy wybrać, warto zasięgnąć wiedzy na temat jego rodzajów i przeznaczenia.

Podstawowy podział węgla wyróżnia nam węgiel miękki i twardy:

– miękki – wykonany jest z drzewnych wiórów i służy do rysowania delikatnych kresek, które przywodzą na myśl wygładzone ślady pędzla;

– węgiel twardy wytwarzany jest z gałązek lipy, winorośli bądź wierzby i przy jego pomocy będziesz w stanie narysować wyraźne, cienkie kreski.

Warto odnotować fakt, iż w sklepach artystycznych znajdziesz bez problemu, węgiel barwiony różnymi pigmentami – dlatego Twoje rysunki mogą być jeszcze bardziej urozmaicone. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z szkicami węglem, rekomendujemy wybór podstawowej, czarnej, wersji. Daj sobie czas na zapoznanie z materiałem, z jego plastycznością, reagowaniem na różną dynamikę i sposób tworzenia.

Myśląc o przeznaczeniu możemy podzielić węgiel na trzy rodzaje:

– węgiel rysunkowy – który jest dostępny w formie pałeczek o różnych średnicach, które możesz wykorzystać do rysowania elementów niewymagających dokładnego odwzorowania,

– węgiel w ołówku – przy pomocy którego stworzysz precyzyjne szkice,

– węgiel w sztyfcie – który posłuży do rysowania dużych formatów i szkicowania tła rysunku.

Warto eksperymentować – wybierać różne rodzaje papieru (o różnej ziarnistości i wykończeniu powierzchni) i sprawdzać, jak węgiel się na nich zachowa. Nauka rysunku węglem jest w wielu aspektach bardzo intuicyjna, a technika rysowania przypomina rysunki tworzone ołówkiem.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Smart Kleks.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
161 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *