Budownictwo

Skuteczny system bezpieczeństwa, czyli fotokomórki do bram


Decydując się na montaż nowej bramy, warto przyjrzeć się dostępnym na rynku akcesoriom. Jednymi z najczęściej wybieranych są bez wątpienia fotokomórki. Niektórzy uważają je za element, który usprawnia działanie bramy i zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Inni natomiast twierdzą, że to zbędny i niekoniecznie użyteczny gadżet. W jaki sposób zastosowanie fotokomórki w bramie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wypadku?

Budowa i sposób działania fotokomórek

Fotokomórka to proste urządzenie, którego budowa nie należy do skomplikowanych. Dzięki temu montaż zabezpieczenia nie sprawia większych kłopotów. Części składowe fotokomórki to nadajnik i odbiornik. Działanie systemu opiera się na odbieraniu przez nadajnik napięcia, które w postaci niewidocznej wiązki światła podczerwonego przekazywane jest do odbiornika. Mechanizm zamyka lub otwiera bramę, gdy emitowana wiązka światła podczerwieni bez problemu dociera z nadajnika do odbiornika. Kiedy na drodze wiązki światła stanie przeszkoda, fotokomórka przyczyni się do przerwania sekwencji ruchu bramy.

Rodzaje fotokomórek do bram

W automatyce do bram wykorzystywane są fotokomórki analogowe (przekaźnikowe) oraz cyfrowe. Tym, co różni oba te systemy, jest sposób przekazywania informacji o przeszkodzie do centrali sterującej. Jeżeli linia podczerwieni w fotokomórce analogowej zostanie przerwana, nastąpi klasyczne zerwanie obwodu na zaciskach COM i NC. W cyfrowych fotokomórkach dane o przerwaniu sygnału podczerwieni przekazywane są przez złącze cyfrowe. Te systemy można podłączyć tylko do urządzeń kodujących cyfrowe sygnały. Warto rozpatrzyć wszystkie wady i zalety obu typów, zanim padnie ostateczna decyzja o wyborze fotokomórki do bram.

Czy warto zdecydować się na zakup fotokomórki? 

Fotokomórka do bramy wjazdowej chroni zarówno ludzi, jak i pojazdy wjeżdżające na posesję. Zastosowanie tego urządzenia podnosi bezpieczeństwo użytkowania bramy i minimalizuje ryzyko wypadku, jakim może być niespodziewane zarysowanie samochodu czy nawet przygniecenie. Jeśli dowolna przeszkoda przysłoni wiązkę światła z fotokomórki, silnik napędu bramy momentalnie zmieni kierunek pracy na przeciwny. Urządzenie stanowi skuteczny system bezpieczeństwa do bram garażowych, skrzydłowych i przesuwnych.

Nieskomplikowana budowa i łatwy montaż nie są jedynymi zaletami fotokomórek. To systemy niezwykle skuteczne w zakresie ochrony ludzi i pojazdów. Każdy świadomy zagrożeń użytkownik bramy powinien przemyśleć decyzję o inwestycji w fotokomórki.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Beninca – Automatyka do bram.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
41 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *