Różne

Smarownice do sprężonego powietrza


Smarownice stanowią nieodłączną część instalacji sprężonego powietrza. Przedsiębiorcy stosują naolejacze do wszystkich urządzeń, w których niezbędne jest wytwarzanie mgły olejowej. Służą do wspomagania pracy różnego typu zaworów, siłowników oraz narzędzi pneumatycznych. Poznaj najważniejsze informacje na ich temat.

Smarownice, nazywane inaczej naolejaczami, to urządzenia służące do wprowadzania do czynnika roboczego cząsteczek oleju. Ich zadaniem jest dotarcie do elementów wykonawczych i sterujących, by nasmarować wszystkie ich części ruchome. Dzięki temu możliwe jest wyraźne przedłużenie żywotności napędów pneumatycznych wykorzystywanych w przedsiębiorstwie.

Smarownice pneumatyczne – działanie i zastosowanie

W niemal wszystkich układach pneumatycznych pojawiają się elementy, które tworzą cierne pary kinematyczne. Dla ich prawidłowego działania niezbędne jest więc regularne smarowanie olejem. Naolejacze są także rozwiązaniem stosowanym w młotach udarowych, szlifierkach czy innych narzędziach pneumatycznych, w których elementy poruszają się z dużą prędkością obrotową. Warto zauważyć, że nie są one potrzebne w nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, które są uszczelnione za pomocą poliuretanu.

Smarownice do sprężonego powietrza wprowadzają do medium mikrocząsteczki oleju, czyli tzw. mgłę olejową. Ta natomiast dociera do wszystkich elementów wykonawczych i sterujących, osiadając na ich częściach ruchomych. To niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób można skutecznie zapobiegać niechcianym awariom czy powstawaniu korozji, a co za tym idzie – przedłużyć żywotność całego urządzenia.

Najpowszechniejszymi rozwiązaniami są obecnie smarownice smoczkowe, które działają na zasadzie spadku ciśnienia w dyszy. Na skutek tego zjawiska dochodzi do zasysania oleju do komory ze zbiornika za pomocą rurki. Właśnie tam jest rozbijane za pomocą sprężonego powietrza i wytwarzana jest mgła olejowa, która następnie zostaje wprowadzona do właściwych elementów instalacji pneumatycznej.

Wszystkie elementy do smarowania sprężonego powietrza mogą występować jako samodzielne urządzenia do osobnego montażu lub jako zespoły przygotowania powietrza: dwuelementowe (zespół filtrująco-redukcyjny i smarownica) lub trzyelementowe (filtr, zawór redukcyjny, smarownica).

Smarownice do sprężonego powietrza – gdzie zamówić?

Smarownice pneumatyczne skutecznie zabezpieczają przed negatywnym wpływem korozji i zmniejszają tarcie. Ich stosowanie jest więc niezwykle ważne w takich narzędziach jak m.in. klucze, szlifierki czy wiertarki. Sprawdzają się we wszystkich elementach poruszających się z dużą prędkością czy poruszanych przez turbiny. To dla przedsiębiorców pewność, że praca w ich zakładzie będzie przebiegała sprawnie i w sposób bezpieczny. Aby jednak wybrać odpowiednie smarownice dla swojego zakładu, przede wszystkim niezbędne jest określenie typu wymaganego smarowania dla każdej części systemu. Należy więc ustalić, które jego elementy wymagają takiego zabiegu.

Jeśli więc chcesz mieć pewność prawidłowego doboru, a co za tym idzie – wydłużonej żywotności elementów posiadanych urządzeń, w czasie wybierania zaufaj doświadczonym specjalistom. Rekomendujemy skorzystanie z usług firmy Inter Trade, która od wielu lat świadczy usługi z zakresu doboru i sprzedaży zespołów przygotowania powietrza. Zatrudnieni sprzedawcy posiadają szeroką wiedzę branżową, która pozwoli im dopasować smarownicę do indywidualnych potrzeb twojej firmy. Współpraca z nimi to dla ciebie więc gwarancja zadowolenia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
44 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *