Błędy spawalnicze mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla stalowej konstrukcji. W przypadku stali nierdzewnej nieprawidłowe spawanie prowadzi zwykle do utraty jej najważniejszej właściwości, czyli odporności na korozję. Jak się przed tym ustrzec i o czym pamiętać podczas spawania nierdzewki?
Brak kontaktu ze stalą czarną
W trakcie transportu oraz obróbki stal nierdzewna nie powinna mieć żadnego kontaktu z tzw. stalą czarną, czyli inaczej mówiąc stalą węglową. Dlaczego to takie ważne? Nawet krótkie zetknięcie obu tych materiałów ze sobą może spowodować zanieczyszczenie powierzchni stali nierdzewnej cząstkami stali czarnej, a to prowadzi do korozji. Ryzyko istnieje również wtedy, gdy obie stale nie mają bezpośredniego kontaktu, ale są obrabiane tymi samymi narzędziami – dotyczy to nie tylko spawania, ale też szlifowania.
Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są więc zakłady specjalizujące się w spawaniu tylko stali nierdzewnych. W Nova Trading spawane są wyłącznie elementy ze stali nierdzewnej oraz aluminium, dzięki czemu obrabiany materiał jest całkowicie chroniony przed korozją i nie ma ryzyka ich zanieczyszczenia. Cały proces odbywa się zgodnie z aktualnymi normami, a oprócz stali o standardowych grubościach spawane są także materiały o nietypowych parametrach.
Jak powinno wyglądać spawanie stali nierdzewnej?
Spawalność stali zależy od jej składu chemicznego, dlatego nie ma jednej, uniwersalnej metody polecanej do każdego materiału. Oprócz składu, pod uwagę bierze się także rodzaj stali. Bez względu na wybór metody, podczas spawania spoinę należy zabezpieczyć przed utlenianiem, które negatywnie wpływa na trwałość i jakość połączenia. Najczęściej stosowaną osłoną spoiny jest gaz formujący: argon, azot albo mieszanka któregoś z tych gazów z wodorem. Czasami do ochrony używa się też specjalnej podkładki, np. ceramicznej, albo pasty o określonym składzie chemicznym.
Z argonu korzysta się zazwyczaj przy spawaniu metodą TIG, ponieważ obecność tego pierwiastka ułatwia stworzenie trwałego, estetycznego połączenia. Z kolei argon z dodatkiem tlenku węgla znajduje zastosowanie w metodzie MIG/MAG. Do zespawania grubych materiałów poleca się mieszaninę argonu z helem. Odpowiedni materiał to jednak nie wszystko – w procesie spawania trzeba jeszcze zadbać o właściwą temperaturę, bo kiedy będzie ona za wysoka, stal stanie się nadmiernie krucha i zacznie pękać.