Biznes

Sprawa kartonowego pudełka


Sprawa kartonowego pudełka

Kartonowe pudełka mają wiele różnych zastosowań. Pudełka, które możecie kupić np. w sklepie internetowym firmy Janbox (janbox.pl/), mogą służyć nawet jako inspiracja dla pisarzy. Już ponad sto lat temu zrozumiał to Arthur Conan Doyle. Jego słynne opowiadania kryminalne opowiadające o przygodach detektywa Sherlocka Holmesa zostały po raz pierwszy opublikowane w miesięczniku „The Strand Magazine”. Numery, w których w odcinkach ukazywało się opowiadanie „Pies Baskerville’ów”, osiągały sprzedaż w wysokości nawet pół miliona egzemplarzy. W styczniu 1893 roku zostało opublikowane tam opowiadanie zatytułowane „The Adventure of the Cardboard Box”. Polskie tłumaczenia tytułu to „Kartonowe pudełko”, „Tekturowe pudełko” i „Sprawa kartonowego pudełka”.

Makabryczna przesyłka

Upalny, letni dzień. We wspomnieniach doktora Watsona Baker Street przypomina otwarty piekarnik. Detektyw Holmes zwraca uwagę doktora Watsona na artykuł zatytułowany „Makabryczna przesyłka”, który ukazał się w codziennej gazecie:

„Pani Susan Cushing, zamieszkała w Croydon na Cross Street, stała się ofiarą czegoś, co można określić jedynie jako nader odrażający żart – chyba że wypadek ten ma o wiele poważniejsze podłoże, niż można obecnie sądzić. O drugiej po południu, w dniu wczorajszym, listonosz wręczył jej niewielką  paczuszkę zapakowaną w brązowy papier. Wewnątrz znajdowało się tekturowe pudełko wypełnione nieoczyszczoną solą, a w niej para świeżo odciętych ludzkich uszu.”*

Te same inicjały

Zespół policjantów, któremu przewodzi inspektor Lestrade, podejrzewa, że to niesmaczny żart studentów medycyny, którzy kiedyś wynajmowali pokoje w mieszkaniu należącym do
pani Cushing. Uszy mają inny kształt, dlatego w toku śledztwa okazuje się, że pochodzą
od dwóch różnych osób. Poproszony o pomoc Sherlock Holmes jest przekonany, że sprawcą musi być marynarz. Po przepytaniu Pani Cushing detektyw dedukuje, że adresatką przesyłki miała być jej siostra, czyli posiadająca takie same inicjały Sara. Sherlock poznaje tożsamość marynarza, a jego motywy sprawiają, że detektyw jest wstrząśnięty.

comments icon2 komentarze
2 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Sprawa kartonowego pudełka

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane