Dom i Ogród

Technologie w służbie alergikom: rekuperacja i centralny odkurzacz


Apartament z widokiem na góry

Dom to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie – a przynajmniej chcielibyśmy się tak czuć. Niestety często bezpieczeństwo w domowym zaciszu bywa pozorne. Zagrożenie może być niewidoczne gołym okiem, jednak może mieć realne znaczenie dla zdrowia mieszkańców. Alergeny mogą mieć różną postać, choć wielu z nas kojarzy je z pyłkami roślin, to substancji uczulających nie brakuje w domu.

Co uczula nas w domu?

Jak się okazuje, to alergenów w naszych domach jest pod dostatkiem. Najpopularniejszym alergenem są roztocza kurzu, czyli mikroskopijne pajęczaki zamieszkujące kurz osadzający się w pomieszczeniach. Powodują alergię objawiającą się katarem, zapaleniem spojówek, a nawet astmą. Kolejnym groźnym „dzikim lokatorem” jest pleśń. Rozwija się wszędzie tam gdzie panuje nadmierna wilgotność, sprzyja jej też wyższa temperatura i brak odpowiedniej wentylacji. Jak sobie poradzić z tymi alergenami? Jest na to kilka sposobów, które warto wziąć pod uwagę urządzając dom dla alergika.

Rekuperacja – czyli powietrze bez alergenów

W walce z alergenami w domu najskuteczniejszą bronią jest prawidłowo wykonana wentylacja i częste wietrzenie pomieszczeń. Jednak wietrząc mieszkanie, wpuszczamy do środka alergeny (pyłki roślin) i zanieczyszczenia (smog, pyły, spaliny). Najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki rekuperatorowi oraz systemowi specjalnych kanałów wentylacyjnych zużyte powietrze jest wyrzucane na zewnątrz. Do wnętrza dostarczane jest świeże powietrze, które wcześniej przechodzi przez specjalistyczne filtry. Systematyczna wymiana powietrza z rekuperacją pozwala na zminimalizowanie ryzyka rozwoju pleśni.

Odkurzacz

Odkurzacz centralny pomoże pozbyć się kurzu

Jednym z niebezpieczniejszych i jednocześnie popularniejszych alergenów jest, jak już wspomnieliśmy, kurz i żyjące w nim roztocza. Dlatego też osoby cierpiące na alergię powinny przykładać większą uwagę do porządków. Odkurzanie dywanów, materacy, mebli tapicerowanych jest bardzo ważne, ale równie ważny jest wybór odpowiedniego odkurzacza. Doskonałym rozwiązaniem jest odkurzacz centralny, którego zbiornik umieszczony jest w piwnicy, lub w pomieszczeniu gospodarczym.

W domu są umieszczone specjalne gniazda, do których montujemy wąż odkurzacza. Duża moc pozwala skutecznie pozbyć się kurzu z każdego zakamarka!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *