Finanse

Ubezpieczenie na życie – bezpieczeństwo dla ciebie i rodziny


Jeśli rodzina jest twoim największym skarbem, zabezpiecz ją odpowiednio. Pomoże ci w tym ubezpieczenie na życie. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele wariantów tego typu polis. Dowiedz się, która będzie odpowiednia dla ciebie i czym kierować się przy jej wyborze.

Po co mi ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie daje ci pewność, że w razie twojej śmierci, bliscy będą mieli zapewnione środki do życia. To gwarancja bezpiecznej przyszłości dla nich i komfortu psychicznego dla ciebie. Możesz wybrać polisę:

  • terminową;
  • bezterminową.

Ubezpieczenie indywidualne terminowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierane jest na określony czas. Umowę możesz podpisać np. na 5, 10 bądź 20 lat. To, jaką opcję wybierzesz, zależy tylko od ciebie i od oferty danej firmy ubezpieczeniowej. W przypadku polisy terminowej twoi bliscy otrzymają pieniądze, jeśli śmierć nastąpi w trakcie trwania umowy. W przeciwnym wypadku po zakończeniu umowy zgromadzone składki trafią na twoje konto. Tego typu polisa stanowi więc podwójne zabezpieczenie – nie tylko pomaga rodzinie po twojej śmierci, lecz także pozwala zaoszczędzić środki na przyszłość. Ubezpieczenie terminowe możesz przedłużać aż do ukończenia górnej granicy wieku zawartej w umowie. U większości ubezpieczycieli jest to 70–75 lat.

Ubezpieczenie bezterminowe zapewni twoim bliskim ochronę do końca twojego życia. W przeciwieństwie do polisy terminowej nie możesz jednak uzyskać środków wcześniej. Zaletą ubezpieczenia bezterminowego jest brak konieczności przedłużania umowy i minimum formalności. Niestety to zazwyczaj droższa opcja i ma niższą sumę ubezpieczeniową. Stanowi produkt skierowany głównie do osób starszych, które z racji wieku i stanu zdrowia nie mogą skorzystać z polisy terminowej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Przede wszystkim zastanów się, jakiego typu zabezpieczenia oczekujesz od ubezpieczyciela. Wolisz polisę terminową, aby w przyszłości otrzymać zgromadzone środki? Jeśli tak, to na jak długi okres chcesz podpisać umowę? Może wolisz ubezpieczenie bezterminowe? Zdecyduj także, jak wysokie składki jesteś w stanie płacić i jak wysokość składki będzie wpływała na sumę kwoty ubezpieczenia.

Wybór polisy na życie to ważna decyzja, która będzie miała wpływ na przyszłość twoją i twoich bliskich, dlatego powinieneś dokładnie ją przemyśleć. Porównaj oferty ubezpieczeniowe renomowanych firm – wybieraj takich ubezpieczycieli, którzy mają doświadczenie i ugruntowaną pozycję na rynku. Zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Umowy (OWU), ponieważ to w nich znajdziesz kluczowe informacje, takie jak np. zakres polisy.

Wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie, nie kieruj się ceną. Pamiętaj, że na wysokość składki ma wpływ wiele czynników, takich jak np. wiek, stan zdrowia, zakres ochrony czy czas trwania umowy. Zwróć uwagę zwłaszcza na szeroki zakres ochrony i jak najmniej wykluczeń. Warto także skontaktować się z doradcą, który pomoże wybrać ci odpowiednią opcję dostosowaną do twoich potrzeb

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *