Biznes

Kelly System, czyli jak obstawiać, żeby wygrywać?


Chyba każdy miłośnik zakładów bukmacherskich chciałby odkryć uniwersalny sposób na to, aby odnosić zwycięstwa w obstawianiu. Taki wyjątkowy sposób odebrałby co prawda bukmacherce większość emocji, jednak w zamian za nie, uczestnicy zakładów mogliby być pewni, że na ich konta wkrótce wpłyną niemałe pieniądze. Nic więc dziwnego, że w historii zakładów bukmacherskich nie brakuje osób, które chciały odkryć ten ponadczasowy wzór. Jedną z nich był John Kelly, który opracował formułę znaną jako Kelly System.

Kelly System – co to takiego?

Pod nazwą Kelly System kryje się jeden z bardziej złożonych sposobów obstawiania stawek zakładów bukmacherskich. Co to oznacza w praktyce? Dzięki Kelly System możliwe staje się wyliczenie takiej stawki konkretnego zakładu, przy której wygrana będzie możliwe najwyższa. Jednocześnie, dzięki poprawnemu stosowaniu Kelly System, miłośnicy zakładów bukmacherskich są w stanie zminimalizować ryzyko całkowitej utraty włożonego w zakłady kapitału. Oznacza to, że za jednym razem można ochronić swój majątek i jednocześnie pokusić się o naprawdę wysoką nagrodę.

Najważniejsze zasady działania systemu Kelly’ego

Aby jednak dać sobie szansę na wygraną, należy najpierw poznać zasady działania systemu Kelly’ego. Niestety, nie należą one do najłatwiejszych, dlatego wiele osób wycofuje się z pomysłu skorzystania z tej metody już na samym początku. Aby dogłębnie poznać reguły opisywanej strategii, potrzeba naprawdę wiele czasu i niemałego doświadczenia w dziedzinie zakładów bukmacherskich. Podstawą Kelly System jest następujący wzór matematyczny: stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1), pod który podstawia się konkretne dane. I tak:

  • K – oznacza wartość kapitału przeznaczonego na konkretną grę,
  • k – to kurs na określony zakład,
  • zaś przez „p” rozumie się prawdopodobieństwo wygranej.

To właśnie zmienna „p” stanowi najważniejszy element całej układanki i to ona jest zarazem najtrudniejsza to określenia.

Poza tym, zaczynając przygodę z systemem Kelly’ego, warto pamiętać, że aby podany wyżej wzór rzeczywiście miał zastosowanie, równanie p * k musi dawać wynik większy niż 1.

Zalety stosowania metody Kelly System

Wśród największych zalet wykorzystywania Kelly System do gry można bez wątpienia znaleźć:

  • niskie ryzyko utraty całego kapitału,
  • stabilność finansową,
  • wysoką stopę zwrotu obstawianych zakładów (tzw. yield)
  • oraz bardzo duże możliwości osiągnięcia zysku w perspektywie czasu.

Warto jednak pamiętać o tym, że, podobnie jak każde inne rozwiązanie, system Kelly’ego ma również istotne wady. Bez ich znajomości nie ma możliwości odpowiedniego przygotowania się do obstawiania, a co za tym idzie – poznania związanego z nim ryzyka.

Wady systemu Kelly’ego

Przede wszystkim system Kelly’ego jest naprawdę skomplikowanym sposobem stawkowania. Aby go poznać, potrzeba wiele czasu i cierpliwości, którą nie może się przecież pochwalić każdy gracz. Poza tym sukcesy i widoczne zyski przychodzą do miłośników bukmacherki dopiero po dłuższym czasie, dlatego osoby stosujące Kelly System muszą uzbroić się w cierpliwość. Wśród wad opisywanej metody należy wymienić jeszcze jedną. Aby przyniosła ona oczekiwane skutki, niezbędny jest czas na znalezienie tzw. valuebetów, czyli typów, w przypadku których prawdopodobieństwo zwycięstwa jest zawyżone. Bez nich nawet najbardziej skomplikowane równania nie okażą się pomocne na tyle, aby odnieść wysoką wygraną.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Surebety.pl.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
152 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *