Dom i Ogród

Wanna czy prysznic – co wybrać do swojej łazienki?


Wanna czy prysznic – to dylemat, z którym mierzy się większość osób planujących remont łazienki. Każde z rozwiązań ma swoje zalety, ale i wady. Decydując się na wannę bądź prysznic, należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników, które wpłyną na udany efekt remontu. Czym się kierować, wybierając jedno z nich i o czym pamiętać na etapie realizacji inwestycji?

Wanna czy prysznic – co jest wygodniejsze?

Zarówno kąpiel w wannie, jak i pod prysznicem, mają swoich zwolenników i przeciwników. Wiele z nas uwielbia relaks po ciężkim dniu w wannie. Kąpiel z olejkami, solą magnezową i książką ulubionego autora pomaga nam ukoić nerwy, z kolei kąpiel w bardzo ciepłej wodzie to doskonały sposób na zakwasy czy kontuzjowane mięśnie lub stawy. Z kolei szybki prysznic wieczorem to duża oszczędność czasu – zamiast siedzieć w wannie, możemy wydłużyć wieczorny spacer z psem lub po prostu szybciej położyć się spać. Z prysznica chętnie korzystamy także rano – orzeźwiający prysznic doda nam energii na całe przedpołudnie.

Wybierając między wanną a prysznicem, uwzględnijmy także wygodę innych użytkowników. Kąpiel dziecka zdecydowanie łatwiejsza będzie w wannie, z kolei starszym osobom będzie wygodniej skorzystać z kabiny prysznicowej. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może być wanna z otwieranymi drzwiczkami.

Wanna czy prysznic – co jest tańsze?

Podczas inwestycji warto rozważyć także aspekt ekonomiczny. Zakup kabiny prysznicowej z brodzikiem nie obciąży naszego budżetu tak bardzo, jak zakup wanny. Ponadto biorąc szybki prysznic zużyjemy mniej wody, niż w trakcie kąpieli. Przeciętna wanna ma pojemność 120-150 litrów, z kolei w trakcie prysznica zużywamy od 5 do 10 litrów wody na minutę, w zależności od siły strumienia wody. Więcej wody zużyjemy, korzystając z deszczownicy i innych dodatkowych dysz. Prysznic będzie również mniej ekonomiczny, gdy będziemy zużywać bardzo ciepłą lub gorącą wodę.

Czy wanna z prysznicem to dobre rozwiązanie dla każdego?

Wiele osób nie chce jednak rezygnować z wanny, chociaż na co dzień korzysta z funkcji prysznica. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wanna z prysznicem. Aby stworzyć idealne warunki do kąpieli i do prysznica, możemy wykorzystać łatwe w montażu parawany nawannowe przesuwne, dzięki którym podczas prysznica woda nie wydostanie się spoza strefy kąpielowej, a gdy tylko zapragniemy, będziemy mogli wziąć długą, relaksującą kąpiel. To doskonałe rozwiązanie dla singli i par, rodzin z dziećmi oraz – o ile wybierzemy wannę z otwieranymi drzwiczkami – dla seniorów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sanitbuy.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *