Sport

Wirtualna piłka nożna – czym jest i co warto o niej wiedzieć?


O ile idea tradycyjnego sportu jest znana od tysięcy lat, o tyle pojawienie się e-dyscyplin wzbudziło niemałe zdziwienie wśród fanów aktywnego trybu życia. Czym jest e-sport i w jaki sposób powstał? Mówiąc najprościej, to wynik połączenia miłości do futbolu z pasją komputerową. Dyscypliny sportu elektronicznego są bowiem rozgrywane na ekranach komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Dziś e-sport doczekał się już nawet swoich oficjalnych rozgrywek na szczeblu międzynarodowym. Co jeszcze warto wiedzieć o wirtualnej piłce nożnej i innych e-dyscyplinach?

Wirtualna piłka nożna – kiedy powstała?

Podobnie, jaki inne e-sporty, wirtualna piłka nożna jest efektem połączenia sportowego hobby z wynalezieniem internetu. Od chwili, w której powstała, piłka nożna przeniosła się do sieci i tam króluje na stacjonarnych i przenośnych ekranach. Wirtualna piłka nożna nie wyparła jednak dotychczasowej formy sportu całkowicie. Na murawie wciąż królują najlepsi strzelcy z całego świata, a Mistrzostwa Świata czy poszczególnych kontynentów z zapartym tchem oglądają kibice na całym świecie. Zarówno powstanie, jak i prężny rozwój futbolu elektronicznego przypada na XXI wiek, jest to więc dyscyplina naprawdę młoda. Nie przeszkodziło to jednak w pobiciu niewątpliwego rekordu, jakim była sprzedaż przeszło 180 tysięcy biletów na wirtualny mecz, który na początku 2020 roku rozegrały pomiędzy sobą FC Lokomotive Lipsk i… niewidzialny przeciwnik.

Najważniejsze polskie rozgrywki w wirtualną piłkę nożną

Podobnie, jak w przypadku tradycyjnej piłki nożnej, również ta wirtualna gwarantuje kibicom niemałe emocje. Polska Superliga zrzesza szesnaście najlepszych drużyn w kraju, które rozgrywają pomiędzy sobą pojedynki na wirtualnej murawie. Ich wyniki można śledzić w internecie, a wiele portali oferuje dodatkowo możliwość obstawiania rezultatów i wygrywania pieniędzy.

Wirtualna piłka nożna to więc dla wielu nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale też szansa na zasilenie budżetu.

Brak czasu do namysłu – liczy się szybkość

Okazuje się jednak, że wirtualna piłka nożna różni się od tradycyjnej. Jedną z głównych rozbieżności jest szybkość i częstotliwość rozgrywania meczów. Rozgrywki na stadionach stacjonarnych są planowane mniej więcej co tydzień. Kibice mają więc stosunkowo dużo czasu na to, aby zaplanować strategię obstawiania i przewidzieć wyniki. W przypadku wirtualnej piłki nożnej jest inaczej. Tam kolejne mecze rozpoczynają się nawet w odstępie kilku minut, co dodatkowo wznosi rywalizację na nowy poziom.

Co więcej, pojedyncza kolejka trwa tylko 3 minuty i 40 sekund. Gra przez całą dobę, którą umożliwia internet, powoduje, że w ciągu kilku godzin rozegranych może zostać nawet kilka sezonów Superligi.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Surebety.pl.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *