Rodzina i dziecko

Co wpływa na rozwój zdolności manualnych dziecka?


Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było najmądrzejsze, najzdolniejsze, najzaradniejsze zarówno jako dziecko, jak i w życiu dorosłym. Ale nie od razu Kraków zbudowano. Nie możemy od maluszka wymagać zdolności, jakim mogą pochwalić się uczniowie pierwszych klas. Możemy jednak pomóc naszemu dziecku, by rozwijało się najszybciej, jak to możliwe. Rozwój zdolności manualnych jest jedną z tych dziedzin rozwoju, do których uwagę powinniśmy przywiązywać już w pierwszych miesiącach życia.

Rozwój zdolności manualnych u niemowlęcia i małego dziecka

Na początku niemowlę uczy się chwytać przedmioty od góry całą dłonią. Wychodzi mu to dość nieporęcznie, za to jest nieustępliwe w ćwiczeniu swoich umiejętności. Otwartą piąstką łapie praktycznie wszystko, co pojawi się w zasięgu małej rączki. Niemowlę nie umie jednak chwytać jednocześnie dwoma rękoma, a do łapania grzechotki czy pluszowej zabawki nie wykorzystuje kciuka.

Gdy dziecko kończy roczek, powinniśmy już zauważyć, którą ręką sprawniej operuje. Lateralizacja mózgu, która odpowiada za to, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni, przebiega najczęściej w ósmym miesiącu życia. Nie powinniśmy naciskać, by dziecko intensywnie ćwiczyło drugą dłoń – niech rozwija się we własnym tempie.

Rozwój zdolności manualnych dziecka podczas zabawy

Jako rodzice mamy mnóstwo okazji, by nasze dziecko ćwiczyło zdolności manualne. Praktycznie podczas wykonywania każdej czynności, nasza pociecha ćwiczy palce, dłonie i całe rączki, rozwija także koordynację wzrokowo-ruchową. Najlepszym sposobem, by nasze dziecko szybko się rozwijało, jest stworzenie mu różnorodnych warunków.

Powinniśmy więc wygospodarować czas na zabawy na świeżym powietrzu. Wspinanie się po drabinkach, huśtanie się i bujanie na placu zabaw, jazda na rowerze czy zabawa w piaskownicy – każda okazja jest dobra, by dziecko ćwiczyło rączki, panowało nad koordynacją ruchową i poznawało świat.

W domu wykorzystujmy zabawki edukacyjne oraz proste akcesoria plastyczne, takie jak ciastolina i plastelina. Zestaw garncarski dla dzieci, który zawiera glinę, koło garncarskie i farby pomoże ćwiczyć kilka umiejętności w trakcie jednej zabawy – lepienie, wycinanie wzorów i malowanie.

Rozwój zdolności manualnych podczas wykonywania codziennych czynności

Dla małego dziecka każda czynność jest okazją do nauki i ćwiczenia różnorodnych zdolności. Dlatego powinniśmy dbać, by nasze dziecko starało się być samodzielne. Nawet jeśli źle zawiąże buta, chwalmy je i zachęcajmy, by jutro też spróbowało. Angażujmy dziecko do codziennych czynności, jakie wykonujemy w domu.

Dziecko może pomagać rozładować torbę z lekkimi i nietłuczącymi się zakupami, może pomagać przy gotowaniu – np. mieszać składniki lub dekorować stół serwetkami. Od dziecka powinniśmy wymagać tyle, by stale się rozwijało, ale nie za wiele, by nie zrażało się niepowodzeniami. Nie wyręczajmy dziecka, gdy widzimy, że sobie nie radzi. Nadal nie umie poprawnie zawiązać sznurówek? Pokażmy na jednym bucie, jak to zrobić, w tym samym czasie dziecko może nas naśladować i wiązać drugiego buta.

Jeśli damy dziecku się wykazać, będzie szukało okazji, by pochwalić się swoimi umiejętnościami. Dzisiaj pokaże nam rysunek, z którego nic nie odczytamy, za miesiąc koślawy dom, a za rok na rysunku z łatwością rozpoznamy całą szczęśliwą rodzinę.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
7 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.