Biznes

Wymagania do skorzystania z faktoringu


Jeżeli chcesz skorzystać z usługi faktoringowej, musisz spełnić odpowiednie wymagania. Jakie kwestie bierze pod uwagę faktor? Jakie dokumenty będziesz musiał mu dostarczyć? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu – zapraszamy do lektury!

Warunki zostania faktorantem

Różne rodzaje faktoringu wymagają spełnienia różnych kryteriów. Przykładowo bardziej wymagający jest faktoring pełny, w którym ryzyko niewypłacalności klientów bierze na siebie faktor, mniej zaś wariant niepełny, w którym w razie nieopłacenia faktur przez klientów faktorant oddaje pieniądze faktorowi.

W klasycznym faktoringu faktor bierze pod uwagę wiarygodność i ryzyko niewypłacalności przede wszystkim klientów, którym zostały wystawione faktury. Natomiast istnieją typy usługi, w których faktor przygląda się sytuacji finansowej faktoranta. Są to np. faktoring tajny i odwrócony, trudniejsze do uzyskania względem typów podstawowych.

Tradycyjny faktoring bez BIK nie zwraca uwagi na bankową zdolność kredytową faktoranta, dlatego stanowi doskonały sposób dodatkowego finansowania dla biznesów, które nie spełniają warunków otrzymania kredytu. Pod lupę mogą za to zostać wzięte kwestie takie jak branża, staż, liczba klientów, jakość obsługi klientów. Ponadto sprawdzani są sami klienci pod kątem wypłacalności czy reputacji.

Jakie dokumenty do faktoringu?

Zostanie beneficjentem usługi faktoringowej wymaga niewielkiej liczby dokumentów. Można je podzielić na rejestrowe (dane KRS bądź CEIDG, zaświadczenie o przyznaniu numerów NIP i REGON, umowa spółki), finansowe (sprawozdania, zaświadczenia ZUS i US), handlowe (kopie umów z klientami), informacyjne (lista klientów, wnioski faktoringowe). Stosowne informacje uzyskasz w instytucji, z którą nawiążesz współpracę faktoringową.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *