Budownictwo

Automatyka do bram dwuskrzydłowych, czego o niej nie wiecie?


Brama ma strzec naszej prywatności i bezpieczeństwa, jest wizytówką gustu użytkownika. Powinna też być funkcjonalna i bezawaryjna. Z tego powodu oprócz walorów estetycznych uwagę użytkowników powinna zwrócić automatyka do bram dwuskrzydłowych, zapewniająca płynną i sprawną pracę skrzydeł bramy.
Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej będzie najlepszy? Czy automatyka do bram dwuskrzydłowych marki Beninca spełni nasze oczekiwania?  Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Sprawdźmy.

Automatyka do bram, na co zwrócić uwagę?

Optymalnie dobrana brama, cechująca się znawstwem wykonania oraz wysoką jakością sprawia wrażenie konstrukcji lekkiej, wręcz delikatnej. Nic bardziej mylnego.

Waga skrzydła bramy kutej może dochodzić nawet do 200 kilogramów, co w połączeniu z dużą powierzchnią daje ogromny współczynnik bezwładności, szczególnie niebezpiecznej w przypadku silnych podmuchów wiatru. Dodatkowo elementy, na których brama jest oparta, narażone są w trakcie eksploatacji na stale powtarzające się naprężenia, które z biegiem czasu mogą doprowadzić do uszkodzenia całej konstrukcji.

Automatyka do bram dwuskrzydłowych jest co prawda jednym z elementów składowych, jednak to niej skupia się główny ciężar odpowiedzialności za funkcjonowanie całej bramy.

Napędy do bram skrzydłowych, parametry wyboru:

 • Ciężar i długość skrzydeł bramy;
 • Szerokość słupków, przekrój poprzeczny;
 • Wysokość bramy;
 • Częstość otwierania;
 • Możliwe sekwencje otwierania.

Dodatkowo klasyfikacja bram przebiega następująco:

 • Lekkie, skrzydło 150 kg;
 • Średnie, skrzydło 200 kg;
 • Ciężkie, skrzydło 300 kg.

Znając ciężar skrzydeł bramy, można pokusić się o poprawny dobór mocy siłowników będących częścią składową napędu. Parametry masy powinny znajdować się w specyfikacji produktu wydanej przez producenta. Można także uzyskać pełną informację, konsultując zakup z doświadczonym sprzedawcą.

Niezwykle ważne jest, by dobierać napędy, nie ograniczając się do ich mocy maksymalnej. Urządzenia posłużą nam znacznie dłużej, jeśli zastosujemy dwudziestoprocentowy margines mocy.

Dla ułatwienia można zaproponować następujący przelicznik:

 • 150 kilogramów razy dwa – 600 Nm;
 • 200 kilogramów razy dwa – 800 Nm;
 • 300 kilogramów razy dwa – 1000 Nm.

Za pomocą Niutonometra wyraża się moment obrotowy silnika.

Szerokość słupków determinuje sposób montażu siłownika, podczas gdy długość skrzydeł wpływa na określenie rodzaju poszukiwanego siłownika, z uwagi na możliwości konstrukcyjne urządzenia. 

Poprzez otwieranie sekwencyjne należy rozumieć szerokość uchylenia skrzydła w zależności od potrzeb. Inaczej zachowuje się brama w przypadku wjazdu auta na teren posesji, inaczej, kiedy chodzi o wpuszczenie jednej osoby.

Automatyka do bram dwuskrzydłowych Beninca ułatwi domownikom dostęp do wnętrza, doda też nowoczesnego szyku całej posesji. Jednak niezwykle ważna jest także wygoda, do której najłatwiej się przyzwyczaić. Ulewna burza lub zamieć sprawią, że szybko docenimy walory napędu, a inwestycja wyda nam się ze wszech miar słuszna.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Beninca.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.