Zdrowie

Zajady na ustach – przyczyny, objawy i domowe sposoby na zajady


Kątowe zapalenie warg, inaczej nazywane zajadami, najczęściej powstaje wskutek osłabienia organizmu. Choć nie jest to jedyna przyczyna powstawania zajadów na ustach, to właśnie niedobory witamin odpowiada za większość nadżerek w kącikach ust. Dowiedz się, jakie dokładnie są przyczyny powstawania zajadów, jak się je leczy oraz jak odróżnić zajady od opryszczki wargowej.

Zajady na ustach a opryszczka wargowa

Zajady na ustach mylimy niekiedy z opryszczką wargową. Obie choroby objawiają się bowiem w obrębie ust, jednak zajady powstają wyłącznie w kącikach – czasami w jednym, innym razem w obu naraz. Są to rany, które sprawiają ból, jednak nie sączy się z nich krew ani żaden płyn. Jeśli są długo leczone lub nieleczone w ogóle, mogą zasychać, a strupy ponownie pękać, co może skutkować w przyszłości bliznami. Z kolei opryszczka wargowa objawia się pęcherzykiem, w środku którego znajduje się płyn surowiczy. Zajazdy na ustach powoduję bakterie i grzyby, podczas gdy opryszczkę wywołuje wirus.

Zajady na ustach – przyczyny powstawania zapalenia kącików ust

Główną przyczyną powstawania zajadów jest osłabiona odporność organizmu. Przeziębienie, grypa lub inne infekcje obciążają organizm, któremu brakuje sił na walkę z innymi stanami zapalnymi. Jeśli w tym czasie w kącikach ust zbiorą się bakterie bądź grzyby, ryzyko powstawania zajadów na ustach znacząco wzrasta. Ponadto do ich pojawienia się przyczynia się niedostateczna ilość snu, przewlekły stres oraz dieta uboga w witaminę C i witaminy z grupy B. Zajady na ustach często są objawem niedoboru witaminy B12, która znajduje się przede wszystkim w mięsie. Jednak suplementacja witaminy B12 zalecana jest nie tylko weganom i wegetarianom – na jej niedobory cierpi większość z nas. Jeśli pojawiają się u nas zajady, należy wykonać badania pod kątem niedoboru witaminy B12 i w razie konieczności zacząć jej suplementację.

Domowe sposoby na zajady na ustach

W większości przypadków zajady na ustach możemy leczyć domowymi sposobami. Pomocne są maści na zajady z apteki, które zawierają substancje kojące rany oraz kompleks witamin. Taką maść można przygotować również samemu na bazie tłustego kremu i witaminy B12, którą otrzymamy, otwierając kapsułkę. Zajady na ustach warto także smarować miodem oraz pomadką nawilżającą, najlepiej zawierającą wyciąg z aloesu. Należy przy tym pamiętać, by pomadki nie aplikować bezpośrednio, a pobrać ze sztyftu potrzebną jej ilość i umytymi palcami lub za pomocą chusteczki higienicznej rozprowadzić na ustach. Dzięki temu unikniemy przeniesienia się drobnoustrojów z ust na sztyft pomadki.

Leczenie zajadów na ustach należy wspomóc odpowiednią dietą. Powinny znaleźć się w niej żywe kultury bakterii (zawierają je kefiry, jogurty naturalne oraz kiszonki), witamina C oraz witamina B12. Warto sięgnąć również po surowy i rozgnieciony czosnek, który działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Postarajmy się również lepiej wysypiać i redukować stres. Dzięki temu sprawnie pozbędziemy się zajazdów i zapobiegniemy powrotom choroby.

Artykuł powstał we współpracy z apteka-leki.pl

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
86 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *