Zdrowie

Zajady na ustach – przyczyny, objawy i domowe sposoby na zajady

• Bookmarks: 17 • Comments: 9


Kątowe zapalenie warg, inaczej nazywane zajadami, najczęściej powstaje wskutek osłabienia organizmu. Choć nie jest to jedyna przyczyna powstawania zajadów na ustach, to właśnie niedobory witamin odpowiada za większość nadżerek w kącikach ust. Dowiedz się, jakie dokładnie są przyczyny powstawania zajadów, jak się je leczy oraz jak odróżnić zajady od opryszczki wargowej.

Zajady na ustach a opryszczka wargowa

Zajady na ustach mylimy niekiedy z opryszczką wargową. Obie choroby objawiają się bowiem w obrębie ust, jednak zajady powstają wyłącznie w kącikach – czasami w jednym, innym razem w obu naraz. Są to rany, które sprawiają ból, jednak nie sączy się z nich krew ani żaden płyn. Jeśli są długo leczone lub nieleczone w ogóle, mogą zasychać, a strupy ponownie pękać, co może skutkować w przyszłości bliznami. Z kolei opryszczka wargowa objawia się pęcherzykiem, w środku którego znajduje się płyn surowiczy. Zajazdy na ustach powoduję bakterie i grzyby, podczas gdy opryszczkę wywołuje wirus.

Zajady na ustach – przyczyny powstawania zapalenia kącików ust

Główną przyczyną powstawania zajadów jest osłabiona odporność organizmu. Przeziębienie, grypa lub inne infekcje obciążają organizm, któremu brakuje sił na walkę z innymi stanami zapalnymi. Jeśli w tym czasie w kącikach ust zbiorą się bakterie bądź grzyby, ryzyko powstawania zajadów na ustach znacząco wzrasta. Ponadto do ich pojawienia się przyczynia się niedostateczna ilość snu, przewlekły stres oraz dieta uboga w witaminę C i witaminy z grupy B. Zajady na ustach często są objawem niedoboru witaminy B12, która znajduje się przede wszystkim w mięsie. Jednak suplementacja witaminy B12 zalecana jest nie tylko weganom i wegetarianom – na jej niedobory cierpi większość z nas. Jeśli pojawiają się u nas zajady, należy wykonać badania pod kątem niedoboru witaminy B12 i w razie konieczności zacząć jej suplementację.

Domowe sposoby na zajady na ustach

W większości przypadków zajady na ustach możemy leczyć domowymi sposobami. Pomocne są maści na zajady z apteki, które zawierają substancje kojące rany oraz kompleks witamin. Taką maść można przygotować również samemu na bazie tłustego kremu i witaminy B12, którą otrzymamy, otwierając kapsułkę. Zajady na ustach warto także smarować miodem oraz pomadką nawilżającą, najlepiej zawierającą wyciąg z aloesu. Należy przy tym pamiętać, by pomadki nie aplikować bezpośrednio, a pobrać ze sztyftu potrzebną jej ilość i umytymi palcami lub za pomocą chusteczki higienicznej rozprowadzić na ustach. Dzięki temu unikniemy przeniesienia się drobnoustrojów z ust na sztyft pomadki.

Leczenie zajadów na ustach należy wspomóc odpowiednią dietą. Powinny znaleźć się w niej żywe kultury bakterii (zawierają je kefiry, jogurty naturalne oraz kiszonki), witamina C oraz witamina B12. Warto sięgnąć również po surowy i rozgnieciony czosnek, który działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Postarajmy się również lepiej wysypiać i redukować stres. Dzięki temu sprawnie pozbędziemy się zajazdów i zapobiegniemy powrotom choroby.

Artykuł powstał we współpracy z apteka-leki.pl

comments icon9 comments
9 notes
18 views
bookmark icon

Write a comment...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *