Budownictwo

Zapory parkingowe – zastosowanie i rodzaje


Blokady parkingowe pomagają zadbać o to, by wykupione miejsce do zaparkowania było zawsze dostępne. Sprawdzają się nie tylko na parkingu prywatnym, ale także w przestrzeni publicznej. Czym są zapory parkingowe i jakie są ich rodzaje? Podpowiadamy!

Zastosowanie zapory drogowej

Zapory drogowe to inaczej tzw. zapory parkingowe lub jeszcze prościej, blokady parkingowe. Używane są na parkingach publicznych – np. przed urzędami, szkołami czy bardzo często na osiedlach mieszkalnych, a także na parkingach prywatnych. Dzięki nim możemy oznaczyć miejsce przed restauracją czy biurem. Ich zastosowaniem jest zabezpieczenie fragmentu drogi lub miejsca parkingowego przed zaparkowaniem na nim samochodu, który nie ma do tego uprawnień.

Inną rolą zapory drogowej jest odgrodzenie drogi wyjętej z użytku – często zapory w formie słupków można spotkać np. na początku i końcu miejskich deptaków oraz przestrzeni, w których nie dopuszcza się ruchu samochodowego.

Niezależnie od przeznaczenia, zapory parkingowe można składać i obsługiwać automatycznie lub ręcznie.

Zapory parkingowe – rodzaje

Blokady parkingowe i drogowe mają różne modele i zastosowanie. Wśród nich najczęściej występują:

  • klasyczne zapory składane
  • zapory w postaci pionowych słupków.

Składana zapora parkingowa

Najpopularniejsze są blokady składane. Charakteryzują się wytrzymałością i twardością, dlatego najechanie na nie, kiedy są rozłożone, może mieć negatywne skutki dla pojazdu. Na szczęście często są wykończone jaskrawymi kolorami. Zwykle montuje się je na prywatnych miejscach parkingowych, np. przed budynkami wielorodzinnymi.

Bariery drogowe w formie słupków

Bardziej nowoczesną opcją są blokady słupkowe. Mogą być wąskie i wysokie lub szerokie i niskie. Ich działanie polega na chowaniu się w ziemi i wysuwaniu, jeśli mają być używane. Nie oznaczają jednak, że do ich użycia niezbędny jest prąd. Równie dobrze możemy wybrać model blokowany specjalnym kluczem. Dodatkowa sprężyna ułatwia nieautomatyczne chowanie słupka w podłożu – działa ona pod naciskiem. Zwykle stosowane są w przestrzeni miejskiej i publicznej.

Trwałe bariery drogowe

Oprócz ruchomych, wspomnianych wyżej blokad, dostępne są także takie, które dedykowane są bardziej wymagającym klientom. Jednym z takich rozwiązań jest np. sprężynowa kolczatka i stalowa odbojnica lub bariera łańcuchowa. Ich zadaniem jest trwałe zabezpieczenie obszarów, w które nie powinny wjeżdżać pojazdy. Mogą być obsługiwane automatycznie, przez co parkowanie będzie jeszcze wygodniejsze.

Niezaprzeczalnie najwyższy poziom zabezpieczenia gwarantują kolczatki do opon. Uszkadzają one opony lub osie samochodu, który próbuje wjechać na zabronione miejsce. O ile zniszczenie słupka lub zwykłej blokady nie oznacza unieruchomienia pojazdu, tak kolczatki już zdecydowanie mają taką funkcję.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Twoja Brama.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
55 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *