Zdrowie

Bank komórek macierzystych ADSC w Szpitalu Pulsmed w Łodzi


O bankach komórek macierzystych większość z nas słyszała w kontekście pobierania i przechowywania krwi pępowinowej. Jednak bank komórek macierzystych może także przechowywać komórki innego typu – na przykład komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej. Sprawdźmy, czym wyróżniają się komórki macierzyste z tłuszczu i dlaczego warto oddać je do banku komórek macierzystych w Szpitalu Pulsmed w Łodzi.

Dlaczego warto korzystać z banku komórek macierzystych w Szpitalu Pulsmed w Łodzi?

Moc, jaka drzemie w komórkach macierzystych, doceniana jest przez coraz większą grupę lekarzy i pacjentów. Wiele schorzeń, które niegdyś zawsze kończyły się inwazyjną operacją chirurgiczną, dzisiaj leczy się poprzez terapię komórkami macierzystymi. Te pobierane mogą być z krwi pępowinowej czy ze szpiku kostnego w przypadku leczenia chorób onkologicznych. Do zabiegów kosmetycznych komórki macierzyste mogą być pobierane z osocza lub fibryny bogatopłytkowej, jednak komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej wykazują znacznie wyższe zdolności regeneracyjne, a także adaptacyjne. Dlatego zarówno w kosmetologii, medycynie estetycznej, ortopedii, neurochirurgii czy okulistyce coraz częściej sięga się właśnie po komórki macierzyste z tłuszczu.

Podczas jednej liposukcji pobrany materiał może zostać wykorzystany do wielu zabiegów różnego rodzaju, o ile będzie on przechowywany w odpowiednich warunkach. W Szpitalu Pulsmed w Łodzi funkcjonuje nowoczesny bank komórek macierzystych, a ponieważ pracują tam lekarze wielu specjalizacji, coraz więcej pacjentów decyduje się na pobranie i przechowywanie komórek macierzystych właśnie w tym miejscu.

Komórki macierzyste z tłuszczu – dlaczego są lepsze od osocza i fibryny bogatopłykowej?

Komórki macierzyste z tłuszczu od komórek macierzystych znajdujących się w osoczu i fibrynie bogatopłytkowej różnią się wieloma parametrami. Przede wszystkim są one komórkami mezenchymalnymi, czyli takimi, które różnicują się w adipocyty (komórki tłuszczowe), chondrocyty (komórki tkanki chrzęstnej), osteoblasty (komórki kości), a w warunkach laboratoryjnych także w ektodermę i endodermę (zewnętrzny i wewnętrzny listek zarodkowy). Oznacza to, że komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej mogą różnicować się w komórki tłuszczowe, chrzęstne i kostne. Mają one także zdolności regeneracyjne – modulują odpowiedź immunologiczną, dzięki której zakażone bądź uszkodzone tkanki „naprawiają się”.

Ponadto udowodniono, że spośród odwirowanych komórek macierzystych ADSC zdolności takie wykazuje znacznie większa ilość niż w przypadku komórek macierzystych występujących w osoczu czy fibrynie bogatopłytkowej. Oznacza to, że większa część pobranych i przechowywanych w banku komórek macierzystych z tłuszczu wykazuje lepsze parametry terapeutyczne od komórek odwirowanych z osocza lub fibryny bogatopłytkowej, co przekłada się na znacznie efektywniejsze leczenie. Z tego względu komórki macierzyste z tłuszczu wykorzystywane są nie tylko w kosmetologii czy medycynie estetycznej, ale także w takich dziedzinach medycyny, jak ortopedia czy neurochirurgia. Terapia komórkami macierzystymi ADSC sprawdza się w wielu przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych i biodrowych oraz w leczeniu dyskopatii.

W Szpitalu Pulsmed w Łodzi możesz oddać komórki macierzyste które pobierane są podczas liposukcji, a następnie odwirowywane i przechowywane w banku komórek macierzystych, gdzie zapewnione są warunki, umożliwiające wieloletnie ich przetrwanie z możliwością wykorzystania po wielu latach.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *