Zdrowie

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?


Palenie papierosów to nałóg, który rujnuje nasze zdrowie, również zdrowie jamy ustnej. Wśród pacjentów, którzy borykają się z chorobami zębów i przyzębia, przeważają osoby palące. Dowiedz się, jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej.

Czy palenie papierosów powoduje próchnicę?

Bezpośrednią przyczyną powstawania próchnicy jest zakażenie bakteryjne, jednak do pośrednich przyczyn próchnicy zaliczamy między innymi palenie papierosów. U palaczy często występują niedobory witamin i pierwiastków, których potrzebujemy, by mieć zdrowe zęby i dziąsła. Palenie papierosów redukuje ilość witaminy C w naszym organizmie, której niedobory powodują kruchość zębów, a także zmiany w miazdze. Ponadto nałóg ten ogranicza wydzielanie się śliny, co przekłada się nie tylko na słabszy smak, ale także na szybsze odkładanie się płytki nazębnej, z której tworzy się kamień nazębny.

Palenie papierosów a zapalenie dziąseł i inne choroby przyzębia

Wspomniany przed chwilą kamień nazębny jest źródłem chorób jamy ustnej. Nie tylko przyczynia się do powstawania próchnicy, ale także wywołuje zapalenie dziąseł. To choroba, która często objawia się krwawieniem z dziąseł podczas mycia zębów, chociaż u palaczy objaw też może nie występować. Ponieważ palenie papierosów spowalnia metabolizm, tkanki, w tym tkanki w jamie ustnej są słabiej dotlenione, a ich niedotlenienie może wstrzymywać krwawienie. Oprócz krwawienia, zapalenie dziąseł objawia się również spulchnionymi dziąsłami, nadwrażliwością zębów, a także nieprzyjemnym zapachem z ust. Za ostatnią oznakę zapalenia dziąseł odpowiedzialne są bakterie, które gromadząc się w kamieniu nazębnym, wydzielają toksyny. Drażnią one dziąsła, zmuszając je do cofania się, w wyniku czego dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych, uszkodzenia ozębnej wraz z więzadłami przyzębnymi, co prowadzi do cofania się kości wyrostka zębodołowego i do parodontozy. Nieleczona parodontoza to prosta droga do utraty zębów.

Palenie papierosów a choroby nowotworowe

Większość osób zdaje sobie sprawę, że palenie papierosów jest przyczyną raka płuc. To jednak nie jedyny nowotwór, jaki wywoływany jest przez papierosy. Rak krtani, języka czy warg – choć nieco rzadziej występujące – są równie groźne i również przyczyną ich powstawania są papierosy. Ponadto u palaczy, u których występują niedobory witaminy A i witamin z grupy B, a także żelaza, dochodzi niekiedy do rogowacenia białego, czyli leukoplakii, czyli zmiany skórnej, która dość często przeradza się w złośliwą zmianę skórną – rak płaskonabłonkowy.

Palenie papierosów a zdrowie jamy ustnej – rzuć palenie i zadbaj o zdrowy, biały uśmiech!

Papierosy powodują wiele schorzeń, a wiele z nich to choroby jamy ustnej. Na domiar złego palenie papierosów znacząco pogarsza wygląd zębów, na których pojawiają się żółte, a nawet brązowe przebarwienia. Często nie da się ich usunąć podczas piaskowania, są również problematyczne przy wybielaniu zębów. Ponadto wybielanie zębów jest znacznie mniej skuteczne, jeśli po zabiegu pacjent wraca do nałogu.

Korelacji między paleniem papierosów a zdrowiem jamy ustnej nie sposób zignorować, dlatego dentyści swoich pacjentów zachęcają do rozstania się z nałogiem. Zyskuje na tym zdrowie, samopoczucie, a także nasz wygląd. Papierosy nie tylko niszczą zęby, ale także sprawiają, że włosy stają się matowe, a cera poszarzała. Osoby, które wygrały z nałogiem zgodnie potwierdzają, że decyzja o rzuceniu palenia znacznie odmieniła ich życie i była jedną z najlepszych w życiu.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
45 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *