Nowe technologie

Nowoczesny sprzęt dla niewidomych i niedowidzących


Rozwój technologii sprzyja usprawnianiu życia osób niepełnosprawnych, również osób niewidomych i niedowidzących. Jeszcze do niedawna osobom niewidzącym pomagały psy przewodnicy, laski do wykrywania przeszkód na drodze oraz w niewielu miejscach tabliczki informacyjne z napisami w języku Braille’a. Dzisiaj codzienne funkcjonowanie, a także pracę zawodową ułatwia nowoczesny sprzęt dla niewidomych, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny świat osób niepełnosprawnych. Dowiedz się, jakie urządzenia i gadżety dla niewidomych są najbardziej pomocne w codziennym życiu osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Urządzenia brajlowskie dla niewidomych

Dzięki urządzeniom brajlowskim, każdy tekst można przekonwertować na język Breille’a. Drukarka brajlowska pozwala drukować dokumenty, również z wykorzystaniem wydruku kolorowego oraz grafiki dotykowej dla osób niedowidzących. Do urządzeń brajlowskich zaliczamy także notatniki i terminale, które również pomagają w przekładaniu pisma na język Breille’a, tym razem w wersji elektronicznej.

Terminale , inaczej zwane linijkami brajlowskimi, można połączyć z komputerem i smartfonem, by odczytać z nich wiadomość, oczywiście przekonwertowaną na język Breille’a. Z kolei notatniki mają pamięć wewnętrzną, coraz częściej także samodzielnie łączą się z komputerem – mogą służyć jako osobisty notatnik, a nawet osobisty komputer.

Urządzenia powiększające – gadżety dla osób niepełnosprawnych wzrokowo

Osoby niedowidzące często korzystają z elektronicznych lup, które z dużą dokładnością powiększają obraz. Dzięki temu osoby słabowidzące sprawnie robią zakupy, widząc cenę produktów, a nawet czytając ich skład. Lupy elektroniczne pomagają także w nauce, czytaniu czy rozwiązywaniu krzyżówek.

Bardzo przydatne w życiu osób niepełnosprawnych wzrokowo są urządzenia powiększające. Wysoka rozdzielczość i oświetlenie LED umożliwiają odczytywanie napisów z dalszych odległości – np. z tablicy podczas zajęć szkolnych. Część modeli elektronicznych powiększalników wyposażona jest w system optycznego rozpoznawania znaków (OCR), dzięki któremu możliwe jest rozpoznawanie znaków w pliku graficznym, a nie tylko znaków drukowanych.

Sprzęt dla niewidomych i niedowidzących – programy powiększające i syntezatory

Komunikacja z urzędami i bankami, nauka i rozrywka dzięki łatwemu dostępowi do Internetu znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie nam wszystkim. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu również osoby niewidome i niedosłyszące mogą korzystać z komputera i Internetu. Programy powiększające nie tylko powiększają obraz, ale także pokazują obraz w nienaturalnie kontrastowych kolorach. Syntezatory odczytują zeskanowane dzięki funkcji OCR teksty, a także pozwalają na komunikację osobom niedosłyszącym.

Do bardzo przydatnych sprzętów dla niewidomych i niedowidzących są książki mówione, które działają podobnie, jak audiobooki, ale dają możliwość odczytania dowolnych książek, a także posiadają funkcję dyktafonu. Oprogramowania, gadżety, aplikacje i nowoczesny sprzęt dla niewidomych dają wielu osobom szansę na samodzielne życie, poruszanie się w przestrzeni publicznej, a także podjęcie pracy zawodowej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą S2 Projekt.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
116 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *