Różne

Zwolnica – czym jest i dlaczego warto ją stosować?


Pojazdy użytkowe, to zbiorcza nazwa dla samochodów wykorzystywanych w pracach budowlanych, rolnych, choć w grupie tej mieszczą się również autobusy niskopodłogowe i ciężarówki. Specyfika konstrukcji pojazdów użytkowych i ich pracy wymaga montażu zwolnicy, która – mówiąc w skrócie – zwiększa moment obrotowy. Dlaczego zwolnica jest tak ważnym elementem, dlaczego warto ją stosować i jak wybrać najlepszą? Na te i inne pytania odpowiemy dziś w artykule przygotowanym we współpracy ze specjalistami ze sklepu internetowego Track Motor, w którym znajdziecie zwolnice do każdego modelu pojazdu, a także możecie liczyć na fachową poradę w zakresie doboru odpowiedniej części. 

Jak działa zwolnica i jakie są jej zalety?

Zwolnica to dodatkowa przekładnia zębata, którą stosuje się pojazdach użytkowych. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, celem zastosowania zwolnicy jest zwiększenie momentu obrotowego, czego skutkiem jest zmniejszenie obrotów na kołach i jednocześnie zwiększenie obrotów innych części układu przeniesienia napędu. W koparkach na przykład stosuje się dwie zwolnice – są one umieszczone w dużej odległości od siebie, tak by nie tworzyć zwartej konstrukcji. Dzięki takiemu zastosowaniu zwolnic możemy uzyskać mniejsze obroty gąsienic. Dlaczego warto stosować zwolnice? Dzięki temu niewielkiemu elementowi możemy w znaczącym stopniu zwiększyć wytrzymałość dyferencjałów osiowych w pojeździe użytkowym. Zaletą stosowania zwolnicy jest minimalne zwiększenie masy pojazdu. Często zwolnice stosuje się po to, by zmniejszyć prześwit w sztywnym moście napędowym. Takie zastosowanie zwolnic sprawdza się zwykle w samochodach ciężarowych, autobusach niskopodłogowych i samochodach terenowych. Stosując zwolnicę w pojazdach traktorowych zwiększamy możliwości pojazdu, a także jego wytrzymałość w czasie pracy w trudnym terenie. 

Kiedy należy wymienić zwolnicę na nową?

Niestety zwolnica, jak każda część w pojeździe ulega eksploatacji, a także awariom. Możemy uniknąć tego na kilka sposobów. Przede wszystkim należy systematycznie sprawdzać stan zwolnicy i uzupełniać braki oleju. Warto też obserwować pracę pojazdu – ewentualne trzaski czy wycieki oleju powinny być dla nas wyraźnym znakiem, że coś niepokojącego dzieje się z naszą zwolnicą. W wielu przypadkach możliwa jest regeneracja zwolnicy, jednak najlepszym rozwiązaniem jest zakup wysokiej jakości zwolnicy, która wytrzyma przez długi czas. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *