Tokarki kłowe to urządzenia do obróbki powierzchni materiałów stalowych, żeliwnych i metalowych, których długość jest co najmniej sześciokrotnie większa od średnicy. Występują one w różnych wersjach. Jedną z nich jest tokarka kłowa uniwersalna. Modele uniwersalne wyróżniają się szerokim zastosowaniem, gdyż pozwalają na nacinanie różnego rodzaju gwintów, jak metryczne, modułowe, calowe, a także diametral-pitch. Doskonale sprawdzają się przy obróbce precyzyjnej, a także zgrubnej.
Czym charakteryzuje się tokarka kłowa uniwersalna?
Do najbardziej wymagających operacji tłoczenia zarówno do produkcji małoseryjnej, jak i jednostkowej idealnym wyborem jest tokarka uniwersalna. Przykładem jest model SUI80, często wybierany do prac w warsztatach i narzędziowniach do prac konserwacyjnych. To maszyna wyróżniająca się solidną i trwałą konstrukcją, przy równoczesnej niezawodności i dokładności. Jej parametry techniczne umożliwiają obróbkę zgrubną i wykańczającą. Obróbce można poddać powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne.
Zalety tokarki uniwersalnej SUI80
Ten uniwersalny model tokarki kłowej wyróżnia się prostym, ergonomicznym sterowaniem, długą żywotnością i niskimi kosztami eksploatacji. Maszyna jest prosta w konserwacji i obsłudze. Wykonanie metryczne jest pełnowartościowe, a zakres wykonania szeroki. Dokładność obróbki jest wysoka. Urządzenie może zostać przystosowane do różnych napięć sieci elektrycznej. Dużą zaletą jest także to, że zajmuje ona niewiele powierzchni.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą CHM Polska maszyny do obróbki metalu.
Fot. Shutterstock