Biznes

Bezpieczne żniwa – o czym pamiętać, aby uniknąć wypadków podczas pracy na roli?


Wraz z nadejściem lata zbliża się tradycyjny okres żniw. Na pola wyjadą kombajny, a krajobraz zmieni się nie do poznania. Niebawem znikną charakterystyczne łany zbóż, a zastąpią je połacie pól porośniętych krótko ściętymi, ostrymi łanami. Okres żniw to bez wątpienia jeden z najbardziej intensywnych momentów w roku każdego rolnika. Liczą się przede wszystkim efektywność i szybkość, a w takiej sytuacji nie trudno o wypadek. O czym pamiętać, planując tegoroczne żniwa? Co zrobić, aby być zabezpieczonym na wypadek niespodziewanego zdarzenia? Dlaczego warto płacić składki ubezpieczeniowe w KRUS i jak otrzymać odszkodowanie?

Wypadek w rolnictwie – definicja

Zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami prawa, za wypadek w rolnictwie uznaje się zdarzenie spełniające te same warunki, co tradycyjny wypadek przy pracy. Taka definicja przewiduje, że wypadek w rolnictwie musi zostać sklasyfikowany jako:

  • zdarzenie losowe (takie, do którego doszło przypadkowo, nie zostało ono z premedytacją wywołane przez pracownika),
  • wydarzenie, do którego doszło na terenie gospodarstwa rolnego, w drodze z lub do niego,
  • sytuacja, do której doszło poza obrębem gospodarstwa, a jednak towarzyszyła ona wypełnianiu przez pracownika obowiązków zawodowych,
  • wypadek, który wydarzył się na terenie innej posesji, której istnienie jest jednak bezpośrednio związane z funkcjonowaniem nieruchomości osoby poszkodowanej.

Oznacza to, że odszkodowanie za wypadek w rolnictwie może wystąpić na przykład na skutek nieprzewidzianego zachowania zwierząt lub niewłaściwie działającej maszyny, która była wykorzystywana podczas prowadzonych w polu prac.

Kto może otrzymać odszkodowanie za wypadek w rolnictwie?

Kiedy już dojdzie do wypadku przy pracy w rolnictwie, można ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu. Aby jednak procedura zakończyła się sukcesem, musi zostać spełnionych kilka kluczowych warunków. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o odszkodowanie za wypadek w rolnictwie musi posiadać status rolnika. Taka forma rekompensata finansowa przysługuje również osobom ubezpieczonym w KRUS (Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego) oraz ich rodzinom i pracownikom, których zatrudnia. W przypadku krewnych, muszą oni jednak zamieszkiwać to samo gospodarstwo.

Rodzaje odszkodowań za wypadek w rolnictwie

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że odszkodowanie za wypadek w rolnictwie dotyczy zarówno uszczerbku na zdrowiu, jak i choroby zawodowej, do której rozwoju doszło na skutek nieprzewidzianego zdarzenia. Odszkodowanie wypłacane jest przez KRUS, do którego rolnik, jego rodzina i pracownicy płacą składki. Istotne jest także wykupienie ubezpieczenia OC, będącego obowiązkowym świadczeniem dla rolników. To dzięki niemu, jeśli na terenie gospodarstwa dojdzie do wypadku, właściciel nieruchomości jest niejako chroniony przed koniecznością wypłacenia odszkodowania ofiarom „z własnej kieszeni”.  Mówiąc najogólniej, odszkodowania za wypadek w rolnictwie możemy podzielić na jednorazowe z tytułu uszczerbku na zdrowiu, orzeczenia niepełnosprawności oraz za śmierć. Ich wysokość będzie uzależniona bezpośrednio od ilości osób uprawnionych do odszkodowania. W przypadku odszkodowania za wypadek w rolnictwie wywołujący uszczerbek na zdrowiu, wysokość wypłaty wynosi 809 zł za każdy procent uszczerbku.

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią odszkodowawczą AE.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
102 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *