Nowe technologie

Co musisz wiedzieć o montażu THT? Odpowiada MESSER


Montaż THT (z ang. Through-Hole Technology) jest jednym z najstarszych i najbardziej powszechnych sposobów montażu elementów elektronicznych. To proces, w którym elementy umieszczane są na płytce drukowanej i mocowane za pomocą śrubek lub nitów. Technologia THT wykorzystywana jest do montażu dużych elementów, takich jak transformatory, kondensatory i rezystory. Proces może być przeprowadzony zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Pozwala na uzyskanie obwodów drukowanych odpornych na wstrząsy.

Etapy montażu THT

  • Przygotowanie elementów, które będą przytwierdzane za pomocą lutownicy do płytki PCB. Obejmuje docinanie i gięcie.
  • Przewlekanie nóżek przez otwory w płytce drukowanej.
  • Lutowanie nóżek do padów lutowniczych znajdujących się po stronie płytki w stosunku do komponentów.  Pady to pola pokryte warstwą miedzi i cyny ułatwiające lutowanie. Lutowanie może odbywać się ręcznie, maszynowo (maszyna tworzy falę cyny pod przesuwającą się płytką PCB) lub natryskowo (płytka PCB przesuwa się nad dyszami i jest ostrzeliwana w określnych miejscach roztopioną cyną).
  • Obróbka kabli, czyli odcinanie nadmiarowych nóżek. 

Jakie są najlepsze praktyki montażu THT?

Aby uzyskać optymalne wyniki, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

  • Wszystkie elementy powinny być dokładnie dopasowane do otworów w płytce drukowanej. Należy upewnić się, że średnica otworu jest odpowiednia dla danego elementu i że otwory są czyste i bez zanieczyszczeń.
  • Trzeba upewnić się, że lutowanie jest wykonane poprawnie – nie doszło do przerwania połączenia między elementem a płytką PCB. To sposób, by zapobiec uszkodzeniom mechanicznym i elektrycznym. 
  • Sprawdzenie, czy element jest starannie osadzony na płytce drukowanej i nie ma ruchu między elementem a płytką drukowaną.
  • Ponadto ważne jest stosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych i kleju termoprzewodzącego do montażu THT. Materiał izolacyjny chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i elektrycznymi oraz zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wewnątrz urządzenia. Klej termoprzewodzący służy do połączenia elementu z płytką drukowaną oraz do utrzymania go na swoim miejscu podczas procesu lutowniczego.

Jakie są zalety i wady montażu THT w porównaniu do innych technik montażu?

Montaż THT zapewnia trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także wstrząsy. Umożliwia łatwe lutowanie elementów do płytki drukowanej, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej. Wadą montażu THT jest to, że może on być czasochłonny i kosztowny w porównaniu do innych technik montażu. Ponadto montaż THT może być trudny do zastosowania w aplikacjach o małych rozmiarach, ponieważ elementy muszą być umieszczone na płytce drukowanej z dużymi otworami.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *