Zdrowie

Echo serca płodu – kiedy zalecane jest przeprowadzenie badania i na czym ono polega?


Echo serca płodu to nieinwazyjne badanie prenatalne, które pozwala zdiagnozować (lub wykluczyć) choroby układu krążenia dziecka, w tym wady serca. Na czym polega badanie echa serca płodu i czy każda przyszła mama powinna mu się poddać?

Badania prenatalne nieinwazyjne – echokardiografia podobna do badania USG

Echo serca płodu wykonywane jest za pomocą tego samego urządzenia, co podstawowe badania prenatalne nieinwazyjne USG. Wykonuje je jednak inny lekarz – kardiolog prenatalny, który ma większą wiedzą o samym układzie krążenia i serca niż ginekolog położnik.

Przed badaniem lekarz smaruje pacjentce brzuch specjalnym żelem zwiększającym przepływ ultradźwięków. Następnie do brzucha przykładana jest głowica, którą przeprowadza się badanie USG. Różnica między USG a echokardiografią serca płodu polega na nakierowaniu fal w kierunku serca maluszka i skupieniu się na jego obrazie. Podczas echa serca często przeprowadzane jest także badanie dopplerowskie, czyli ocena tętna oraz przepływu krwi dziecka. Badania prenatalne nieinwazyjne, jakimi są USG i echo serca płodu, są całkowicie bezpieczne dla matki oraz dziecka.

Kiedy lekarz powinien zlecić echo serca płodu?

Badania USG, którym każda przyszła mama powinna się poddać co najmniej trzy razy, są na tyle dokładne, że w większości przypadków wystarczają do oceny zdrowia rozwijającego się dziecka. Ginekolog położnik jest w stanie stwierdzić, czy wszystkie narządy rozwijają się prawidłowo i czy dziecko nie będzie potrzebowało żadnej szczególnej opieki zaraz po porodzie.

Zdarzają się jednak sytuacje, że lekarz ma wątpliwości i wtedy zleca dodatkowe badania. Jeśli wątpliwości dotyczą serca i układu krwionośnego, wtedy zaleceniem lekarza jest przeprowadzenie właśnie echa serca płodu.

Istnieją też inne przyczyny, dla których lekarz powinien skierować pacjentkę na echokardiografię:

 • Choroby i wady serca matki lub jej dzieci, a także najbliższej rodziny
 • Cukrzyca ciążowa
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Świeżo przebyte infekcje obarczone ryzykiem wystąpienia komplikacji (np. różyczka)
 • Fenyloketonuria
 • Zażywanie leków przeciwkonwulsyjnych i niektórych przeciwtrądzikowych
 • Choroby tkanki łącznej
 • Spożywanie alkoholu w trakcie ciąży

Podstawą skierowania pacjentki na echo serca płodu jest także wykrycie u dziecka:

 • Wad ośrodkowego układu nerwowego
 • Przepukliny
 • Wad nerek
 • Poszerzenie przezierności karkowej

Kiedy przeprowadza się echo serca płodu?

Echokardiografia nie jest planowanym badaniem w każdej ciąży, dlatego trudno jednoznacznie określić moment, w którym się je przeprowadza. Jednak ze względu na najlepiej widoczne serce na obrazie USG, badanie echo serca zaleca się między 19. a 24. tygodniem ciąży, a najwcześniej można je przeprowadzić już po 11. tygodniu ciąży.

Partnerem artykułu jest: Klinika Leczenia Niepłodności Gameta 

comments icon1 komentarz
1 komentarze
204 wyświetlenia
bookmark icon

1 thoughts on “Echo serca płodu – kiedy zalecane jest przeprowadzenie badania i na czym ono polega?

  Napisz komentarz…

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *