Biznes

Kredyt samochodowyjako sposób na zakup nowego auta – jak działa i jakie są warunki?


Zakup nowego auta to marzenie wielu osób, ale i ogromny wydatek. Nie każdy może sobie pozwolić na kupno nowego samochodu za gotówkę. Czasami pomocny okazuje się kredyt, dzięki któremu kupujący mniej odczuwa tę kwotę. Kredyt udzielany jest na konkretnych warunkach i nie każdy może na niego liczyć.

Kredyt samochodowy jako sposób na zakup nowego auta – jak działa i jakie są warunki?

Zakup nowego auta to marzenie wielu osób, ale i ogromny wydatek. Nie każdy może sobie pozwolić na kupno nowego samochodu za gotówkę. Czasami pomocny okazuje się kredyt, dzięki któremu kupujący mniej odczuwa tę kwotę. Kredyt udzielany jest na konkretnych warunkach i nie każdy może na niego liczyć.

Samochód na kredyt – czy się opłaca?

Wybierając kredyt samochodowy, warto wiedzieć, że jest to rodzaj kredytu celowego, więc pieniądze uzyskane od instytucji pożyczkowej można przeznaczyć tylko i wyłącznie na jego zakup. Taki kredyt – podobnie jak zwykły kredyt gotówkowy – spłacamy w ratach. Oczywiście wysokość raty uzależniona jest od wysokości kredytu oraz od tego, jakie jest oprocentowanie, a także od warunków. Dlatego trzeba wszystko dokładnie przekalkulować i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kredyt tego typu się opłaci. Warto podkreślić, że kredyt może być również przeznaczony na używane auto, więc nie musi to być zakup nowego samochodu. Analizując opcje kredytu, należy zwrócić uwagę na:

  • rzeczywistą roczną stopę oprocentowania – koszt zobowiązania podany w procentach,
  • okres kredytowania – czas, w którym w całości należy spłacić kredyt. Im dłuższy okres kredytowania, tym więcej odsetek,
  • miesięczną spłatę – dokładna kwota, jaką należy zapłacić każdego miesiąca,
  • kapitał – pożyczana kwota po odjęciu opłat dodatkowych,
  • koszt całkowity – suma kapitału i odsetek.

Rodzaje kredytów samochodowych i wymagania

Banki mogą zaoferować różny kredyt na zakup nowego samochodu, a każdy z nich może być przyznawany na nieco innych warunkach. Różnić mogą się również wymogi formalne, jakie należy spełnić, by złożyć wniosek. Warto dokładnie się zastanowić nad wyborem konkretnego rozwiązania finansowego. Do wyboru mamy:

  • kredyt standardowy – zawierany na maksymalnie 10 lat,
  • jednoratowy – np. kredyt 50/50. To rozwiązanie dla osób, które posiadają już pewien kapitał i są w stanie przeznaczyć go na auto. Płatność drugiej połowy ustalana jest indywidualnie,
  • balonowy – miesięczne raty obejmują 80% wartości samochodu, a ostatnia – 20%.

Oczywiście kredyt udzielany jest po spełnieniu warunków, które w teorii są zawsze podobne, jednak każda instytucja udzielająca finansowania może mieć odrębne zasady i regulaminy. Dobrze będzie od razu przygotować informacje o sytuacji finansowej, co skróci czas ubiegania się o kredyt. Dokumentem niezbędnym do przyznania kredytu jest oczywiście dowód osobisty i dokument potwierdzający dane dochody. Ważna jest również kserokopia dowodu rejestracyjnego, którą można zastąpić kartą pojazdu. Ponadto trzeba przygotować zaświadczenie z sądu o tym, że pojazd nie został wpisany do rejestru zastawów oraz umowę kupna-sprzedaży samochodu.

Bardzo ważne jest to, aby dokładnie przeanalizować wszelkie zapisy umowy kredytowej, ponieważ często zdarzają się różne niejasności. Czas na rozwianie wszelkich wątpliwości jest przed jej podpisaniem. Oczywiście istnieje możliwość odstąpienia od umowy do 14 dni po jej podpisaniu, jednak najlepiej uniknąć takiej sytuacji. Wobec tego ważne jest sprawdzenie ogólnych warunków kredytu, wysokości RRSO, sposobu wypłaty pieniędzy, prowizji za wcześniejszą spłatę. To również moment na zadanie dodatkowych pytań. Instytucja udzielająca finansowania na pewno nam na nie odpowie i udzieli wszelkich wyjaśnień.

Czas oczekiwania na decyzję kredytową

Jeśli chodzi o kredyt na samochód, decyzje są podejmowane bardzo szybko. Zazwyczaj dużo szybciej niż w przypadku innych kredytów. Czasami cała procedura trwa zaledwie kilka godzin, więc praktycznie od ręki dowiemy się, czy finansowanie zostanie nam udzielone. Jeśli chcemy, aby jak najszybciej została wydana decyzja i była ona pozytywna, warto przygotować się do zaciągnięcia kredytu. Wniosek powinien być składany dopiero po upewnieniu się, że nasza historia kredytowa pozwala na zaciągnięcie zobowiązania w określonej kwocie. Dodatkowo należy samemu oszacować, czy mamy miesięcznie wystarczającą ilość wolnych środków, aby spłacać ratę za samochód. Każda decyzja finansowa powinna być podejmowana rozsądnie. Dobrze jest rozważyć wszystkie za i przeciw.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.totalmoney.pl/kredyty_samochodowe
  2. https://mubi.pl/poradniki/kredyt-samochodowy/

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
45 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *