Nowe technologie

Na co zwrócić uwagę wybierając pochłaniacz wilgoci?


Jeśli powietrze w domu jest zbyt wilgotne, a zjawisko to utrzymuje się przez długi czas, to niestety trzeba liczyć się z wystąpieniem wielu problemów. Wilgoć i ciepło to doskonałe warunki do namnażania się chorobotwórczych patogenów. Jako że w większości przypadków nie są one widoczne, to wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z ich obecności. Jeśli jednak dojdzie już do pojawienia się ognisk pleśni w pomieszczeniach, to niestety świadczy to już o poważnym problemie. Najważniejsze będzie to, aby przeciwdziałać niesprzyjającemu mikroklimatowi we wnętrzach. Z pomocą przychodzą między innymi pochłaniacze wilgoci. Będą świetnym wyborem przede wszystkim w okresie grzewczym, zapobiegają powstawaniu pleśni.

Problematyczna wilgoć

Pochłaniacz wilgoci to świetna opcja zarówno do domu, jak i firmy. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie mają rozwijać się chorobotwórcze drobnoustroje. Przeciwdziała pleśni, która zagraża zdrowiu, wygląda nieestetycznie i niszczy materiały wykończeniowe. Kluczowe będzie to, aby nie dopuścić do pojawienia się grzyba na ścianie, bo w takim przypadku nawet liczne pochłaniacze wilgoci będą już niewystarczające. Konieczne staje się usunięcie grzyba i stworzenie odpowiedniego mikroklimatu, dzięki któremu nie dojdzie do jego ponownego wystąpienia. Jeśli zaniedba się tę kwestię, to niestety pleśń powróci. Po pochłaniacz wilgoci warto sięgnąć, jeśli poziom wilgotności w domu utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie. Można to sprawdzić za pomocą higrometru. Nie powinien on przekraczać 50%. Jeśli szyby zaczynają parować, wszystko długo schnie, czuć nieprzyjemną woń, to należy podjąć odpowiednie kroki mające na celu zmniejszenie wilgoci w pomieszczeniach. Obecnie do dyspozycji są rozmaite rodzaje pochłaniaczy wilgoci, więc każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Popularne są elektroniczne urządzenia pochłaniające nadmiar wilgoci. Tańszym rozwiązaniem są pochłaniacze wilgoci w tabletkach i granulkach.

Jaki będzie odpowiedni pochłaniacz wilgoci?

W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów pochłaniaczy wilgoci. Sporą popularnością cieszą się modele w tabletkach, co wynika głównie z ich relatywnie niskiej ceny. Tabletkę można położyć w dowolnym miejscu, nie zajmuje wiele miejsca. Ekonomiczne są również pochłaniacze w granulkach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wydajność pochłaniaczy w tabletkach i granulkach nie jest wysoka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pomieszczeń o większym metrażu. Konieczne stanie się użycie wielu granulek/tabletek w celu uzyskania pożądanego rezultatu. Zdecydowanie efektywniejszą pracą odznacza się elektryczny pochłaniacz wilgoci, który może działać przez całą dobę, nie trzeba wymienić żadnych wkładów. Jest to ogromna wygoda. Elektryczne pochłaniacze są zautomatyzowane, dzięki czemu samoczynnie dostosowują parametry swojej pracy do aktualnych warunków. Mają one wybudowane specjalne czujniki, które pozwalają na analizowanie stanu wilgotności powietrza. Można też liczyć na wiele dodatkowych funkcji typu osuszanie powietrza, jego jonizowanie itd. Przy wyborze pochłaniacza zawsze powinno się mieć na uwadze jego czas i obszar działania oraz zabezpieczenia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.