Biznes

Na czym polega przewalutowanie kredytu we frankach?


Jednym z głównych powodów popularności kredytów we frankach szwajcarskich był rachunek ekonomiczny – przed uwolnieniem kursu tej waluty kredyty te były korzystne. Dziś wielu frankowiczów rozważa przewalutowanie kredytu hipotecznego. Na czym polega taka operacja i kiedy warto się na nią zdecydować?

Na czym polega przewalutowanie kredytu?

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich, często zastanawiają się, co mogą zrobić, aby obniżyć wysokość raty. Uwolnienie kursu franka spowodowało, że raty kredytów poszybowały w górę. Niektórzy z solidnych dotychczas kredytobiorców zaczęli mieć problem ze spłatą zobowiązania.

Jednym z pierwszych rozwiązań, które przychodzą na myśl, jest przewalutowanie kredytu. Na czym polega przewalutowanie kredytu? Najprościej mówiąc, na przeliczeniu przez bank pozostałego do spłaty zadłużenia z waluty obcej (czyli franków szwajcarskich) na złotówki. Odbywa się to w oparciu o aktualny kurs sprzedaży franka i nie pozostaje bez wpływu na wysokość oprocentowania – stawka WIBOR (zamiast dotychczasowej LIBOR) jest mniej korzystna.

Przewalutowanie kredytu – czy to się opłaca?

Mimo że przewalutowanie kredytu to jeden ze sposobów, aby „uwolnić” się od franka szwajcarskiego, to z reguły jest on niekorzystny dla kredytobiorców. Dlaczego? Powodów jest kilka, w tym:

  • Wspomniana już wcześniej metoda przeliczenia stosowana przez banki (na podstawie aktualnego kursu sprzedaży franka) i wyższe oprocentowanie
  • Dodatkowe opłaty naliczane przez bank za przeprowadzenie takiej operacji, które obciążają kredytobiorcę

Przewalutowanie kredytu dla klienta banku może oznaczać także dodatkowe uciążliwości, np. w postaci modyfikacji dotychczasowej umowy. Ma to bezpośredni związek z tym, że banki ponownie sprawdzają zdolność kredytową swojego klienta – może ona okazać się niższa niż wcześniej.

Co zamiast przewalutowania kredytu we frankach?

To, czy przewalutowanie kredytu będzie się klientowi opłacać, jest kwestią indywidualną – konieczne jest przeprowadzenie symulacji. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców, dla których przewalutowanie kredytu nie jest korzystne, jest możliwość skorzystania z innych rozwiązań. To choćby tzw. Ofrankowanie kredytu i unieważnienie umowy kredytowej.

Zarówno ofrankowanie kredytu, jak i unieważnienie umowy kredytowej rodzi inne skutki. Trudno też rozstrzygnąć, która z opcji będzie dla kredytobiorcy korzystniejsza – konieczne jest dokładne przeanalizowanie zapisów umowy kredytowej. Aby uniknąć kosztownych błędów, warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Kancelaria Odszkodowawcza Automobile Expert

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
89 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *