Nowe technologie

Najwyższy poziom bezpieczeństwa – karta płatnicza z chipem


Płatności bezgotówkowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Wpływ na ich stosowanie z pewnością miała również pandemia, która od wielu miesięcy zmienia nasze życie. W wielu sklepach i punktach handlowo-usługowych z różnych branż pojawiły się komunikaty, skłaniające klientów do unikania płatności gotówką. Zamiast tego sprzedawcy rekomendują zastosowanie kart płatniczych, metody BLIK i innych form płatności bezgotówkowej. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kart płatniczych, spośród których najpopularniejsze są: karta płatnicza z chipem i karta magnetyczna. Na czym polega przewaga tej pierwszej nad konkurencją? Dlaczego wybór karty płatniczej z chipem to lepszy sposób ochrony naszych pieniędzy?

Jak działa karta płatnicza z chipem?

Działanie karty płatniczej z chipem opiera się na obecności niewielkiego chipa, który zostaje wtopiony w plastikową kartę. Ten niepozorny mikroprocesor to w rzeczywistości układ elektroniczny, który może przechowywać wiele informacji i danych jednocześnie. Dzięki temu chip nie zaburza wyglądu karty, a jednocześnie pozwala jej spełniać wszystkie funkcje, do których została stworzona. Karty chipowe są dziś stosowane niemal w każdym zakątku świata. Aby rozwiązać problem związany z występującymi w poszczególnych krajach różnicami technologicznymi, ustalono, że wszystkie karty będą produkowane zgodnie z parametrami systemu EMV. Nazwa ta to skrót stworzony z pierwszych liter wyrazów: Visa, Mastercard i Europay, czyli największych organizacji płatniczych, które są pomysłodawcami EMV.

Najważniejsze zalety karty płatniczej z chipem

Jedną z największych zalet karty płatniczej z chipem jest szybkość dokonywania płatności. W przeciwieństwie do kart wyposażonych w pasek magnetyczny, karty płatnicze z chipem umożliwiają zakończenie transakcji w ciągu zaledwie kilku chwil. Poza tym takie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze niż wykorzystanie kart starszej generacji, z paskiem magnetycznym. Dane zapisane w mikroczipie są chronione dużo lepiej niż te na pasku. Właśnie dlatego płatności kartami z chipem cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Mikroprocesory dają swoim użytkownikom również możliwość wyboru, z jakiej dokładnie usługi chcieliby w danej chwili skorzystać. Wkładając kartę do bankomatu, możemy zdecydować, z którego z kilku kont połączony z naszą kartą płatniczą z chipem chcemy w danej chwili wypłacić pieniądze. To bez wątpienia duże ułatwienie, przydatne przede wszystkim, jeśli nasza codzienność jest pełna niespodzianek i nowych wyzwań.

Jak korzystać z karty płatniczej z chipem?

Dokonywanie płatności przy pomocy karty płatniczej z chipem jest łatwe i trwa zaledwie kilka sekund. Wystarczy w tym celu użyć terminala płatniczego, który znajdziemy dziś w niemal każdym sklepie i punkcie usługowym. Umieszczając kartę z chipem w specjalnym otworze, powodujemy, że uruchomiony zostaje specjalny czytnik. Wówczas na ekranie pojawia się prośba o wpisanie kodu PIN, przypisanego do konkretnej karty. Dopiero wprowadzając go, doprowadzamy do sfinalizowania transakcji kupna-sprzedaży, po którym możemy wyjąć kartę płatniczą z chipem z terminala.

Efektem płatności bezgotówkowej będzie wydruk paragonu oraz, jeśli klient sobie tego życzy, potwierdzenia płatności. Te dwa dokumenty stanowią istotny dowody na to, że płatność zakończyła się sukcesem.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Cardon.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *