Dom i Ogród

Repelenty – cena, zastosowanie, skład. Sprawdź, dlaczego warto mieć je pod ręką


Obecność owadów jest nieodłącznym elementem spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wielu z nas wolałoby jednak na zawsze z niej zrezygnować, ponieważ ugryzienia komarów czy mrówek to nic przyjemnego. Czy jednak jest to możliwe?

Aby pozbyć się owadów i uchronić ciało przed bolesnymi ukąszeniami, warto skorzystać z repelentów. Co kryje się pod tą nazwą? Jak używać repelentów i jakie są ich ceny? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Repelenty – co to takiego?

Termin repelenty określa wszystkie metody odstraszania rozmaitych organizmów żywych. Mowa zarówno o owadach, jak i ssakach czy ptakach, które z rozmaitych przyczyn zakłócają spokój lub powodują szkody.

Nazwa „repelent” pochodzi od łacińskiego terminu repellere, oznaczającego odstraszanie. Dziś przyjęło się, aby określenie to stosować przede wszystkim w stosunku do produktów chemicznych służących odstraszaniu zwierząt. W rzeczywistości jednak istnieje wiele różnych rodzajów repelentów, a każdy z nich ma za zadanie skutecznie płoszyć określone organizmy.

Rodzaje repelentów dostępnych na rynku

Pierwszą grupą repelentów, jaką można wyróżnić, są te wykorzystujące błyski świetlne. Takie formy odstraszania działają przede wszystkim na wiele gatunków ptaków, które zwyczajnie boją się migotania o dużym natężeniu. Aby zapobiec atakom jastrzębi, stosowane są m.in. konstrukcje wykonane z folii aluminiowej. Odbijające się od jej powierzchni promienie słoneczne powodują, że przylatujące w okolice zabudowań mieszkalnych lub gospodarczych ptaki uciekają.

Innym typem repelentów są produkty wykorzystujące sygnały dźwiękowe. Tradycyjnym hałasem wypłoszymy na przykład kreta, a stosując ultradźwięki – pozbędziemy się nietoperzy, tak często pojawiających się na terenie ogródków działkowych. Popularną metodą odstraszania gryzoni jest nasadzanie na metalowy pręt aluminiowej puszki. Podmuchy wiatru poruszają puszką, która uderza o pręt, wytwarzając hałas. 

Ciekawym sposobem na walkę ze szkodnikami jest wykorzystanie w tym celu naturalnych metod. Ochronę przed bielinkiem kapustnikiem, popularnym gatunkiem motyla niszczącym zagony kapusty, stanowi na przykład krzak pomidorów.

Dużą popularnością cieszą się jednak również repelenty chemiczne. Zawarte w nich substancje działają odstraszająco na wiele gatunków zwierząt, które uchodzą za niepożądane. Stosują je, należy jednak zachować ostrożność. W przeciwnym wypadku mogą one bowiem okazać się niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

DEET – składnik obecny w wielu repelentach

W składzie większości repelentów chemicznych znajdziemy DEET. N,N-Dietylo-m-toluamid, bo tak brzmi pełna nazwa tej substancji, pozostaje bezbarwna lub ma jasnożółty kolor. Jej bardzo silnie drażniący zapach działa dwutorowo:

  • odstrasza owady, działając drażniąco na ich receptory
  • oraz blokuje wydzielanie z ciała ludzkiego enzymu odpowiedzialnego za zwabianie zwierząt.

Repelenty tworzone na bazie DEET są szczególnie skuteczne w walce z kleszczami, meszkami i komarami. Większość popularnych sprejów, które możemy zobaczyć na półkach sklepowych i aptecznych, zawiera właśnie ten składnik.

Repelenty – cena

Ceny repelentów różnią się od siebie znacząco. Zdecydowanie najtańszym wyborem będą naturalne rozwiązania, polegające na odstraszaniu zwierząt przy użyciu konkretnych gatunków flory. Naszego portfela nie obciążą też repelenty wykonane domowymi metodami. Najskuteczniejsze okażą się jednak produkty chemiczne, charakteryzujące się wyjątkowo silnym działaniem.

Cena repelentów waha się zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za opakowanie. Produkty przeznaczone do walki z egzotycznymi gatunkami będą jednak znacznie droższe, podobnie jak te, wykazujące działanie długofalowe.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Morowo.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *