Biznes

Kombinezon kwasoochronny – 3 rzeczy, które warto o nim wiedzieć


Praca w niecodziennych, trudnych dla organizmu warunkach, niejednokrotnie wymaga od wykonujących ją osób noszenia specjalistycznej odzieży chroniącej ciało. Taka sytuacja ma miejsce choćby w przypadku alpinistów, którzy dla zwiększenia przyczepności do górskiego podłoża zakładają metalowe raki. Chroniąc oczy przed odpryskami, elektrycy i spawacze noszą natomiast doskonale kryjące twarz maski, które uniemożliwiają dostanie się iskier do oczu. Jednym z rodzajów profesjonalnej odzieży ochronnej wykorzystywanej podczas pracy jest też kombinezon kwasoochronny. Wykonany ze specjalistycznych, wyjątkowo trwałych materiałów, doskonale zabezpiecza ciało przed kontaktem ze żrącymi, aktywnymi kwasami. W jakich zawodach stosowany jest kombinezon kwasoochronny? Czym się kierować, poszukując modelu dla siebie?

Kombinezon kwasoochronny – zastosowanie

Z kombinezonem kwasoochronnym można spotkać się między innymi w miejscach pracy związanych z przemysłem spawalniczym, górniczym gazowym czy elektronicznym. Niekiedy kombinezony kwasoochronne są również wykorzystywane przy prowadzeniu prac budowlanych. Właśnie ze względu na tak dużą różnorodność zastosowania ważne jest, aby odzież chroniąca przed kwasami była wygodna i nie ograniczała ruchów noszącej ją osoby. Głównym zadaniem kombinezonu kwasoochronnego jest skuteczne zabezpieczenie skóry przed:

  • odpryskami stopionych metali i substancji żrących,
  • kroplami chemikaliów różnego pochodzenia,
  • krótkotrwałym kontaktem z płomieniem będącym efektem m.in. długotrwałego spawania.

W wyniku kontaktu z którąkolwiek z wymienionych wyżej substancji, mogłoby dojść do trwałego uszkodzenia naskórka i głębszych warstwa skóry, na przykład w wyniku poparzenia. Odpowiednio dobrany kombinezon kwasoochronny daje pewność, że powierzchnia ciała pracownika jest przez cały czas zabezpieczana, a on sam może wykonywać powierzone mu obowiązki bez obaw o zdrowie i życie.

Z czego jest uszyty kombinezon kwasoochronny?

Aby zapewnić możliwie jak najgrubszą barierę ochronną, kombinezon kwasoochronny jest tworzony z materiałów odpornych na działanie niewielskiej ilości chemikaliów różnego pochodzenia. Dzięki wysokiej jakości i funkcjonalności, właściwie uszyta odzież ochronna spełnia restrykcyjne normy EN 13034. Odpowiada ona za tworzenie odzieży ochronnej gwarantującej trwałość i szczelność nawet w przypadku kontaktu z wyjątkowo żrącymi substancjami. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, w sytuacji wystąpienia rozprysku, zabrudzony kombinezon kwasoochronny należy możliwie jak najszybciej zdjąć, bezpośrednio po zniknięciu źródła zagrożenia.

Jak wybrać najlepszy kombinezon kwasoochronny dla siebie i pracowników?

Szukając idealnego kombinezonu kwasoochronnego, należy zwrócić uwagę na jego stopień dopasowania do ciała. W tym celu producenci specjalistycznej odzieży kwasoochronnej, w tym również firma BHP Star, oferują swoim klientom możliwość personalizacji produktów. Polega ona między innymi na możliwości skrócenia rękawów czy zwężenia poszczególnych partii odzieży. Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym BHP Star.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
328 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *